AnasayfaHafta Hafta Hamilelik

Hamileliğin (Gebeliğin) 18. Haftası

anasayfa
anasayfa
anasayfa

İştahınız iki katına çıkar!
Fiziksel bakımdan hamileliği hala da gözükmeyen kadınların durumu bu haftadan itibaren tamamen değişe bilir. Çünkü bu haftadan başlayarak iştahınız iki katına çıkacaktır ve bunun sonuçları tez zamanda tartıya yansıyacaktır…

Uzun boylu ve alınan kilolarının vücuduna orantılı yayılmasından dolayı hamilelikleri daha belirginleşmemiş olan bayanların bu haftadan itibaren değişikliklere uğrayabilir. Daha çok İştahlısınız ve bu tartıda kendini göstermekte. Ayrıca belinizin ölçüsü de bunun bir kanıtı.

Diyete girmenin vakti değil ama sağlığınız için dengeli beslenmeye dikkat ediniz. Kilo alımından kaynaklanan cildinizde kaşıntı ve çatlaklar oluşabilir. Cildinizi nemlendirmeyi unutmayın ve mutlaka izlerin kalmaması için önleminizi alınız. Rahiminiz artık bir kavun kadar oldu ayrıca bunu hissedenlerde olabilir.

Kardiyovasküler sisteminiz büyük bir değişime uğrar ve kan basıncınız düşebilir. Bunun sonucunda aniden ve hızlı bir şekilde ayağa kalktığınızda hafif bir baygınlık ve baş dönmesi ile karşılaşabilirsiniz. Dolayısıyla bir hareketten diğerine geçince yavaş hareket etmeye dikkat ederseniz her şey yolunda gider.

Ve aynı zamanda belinizde de kilo artımını göreceksiniz! Bu bir diyete girmenize neden olamaz, ama sağlıklı, dengeli ve çeşitli yemeye çalışın. Öte yandan, cildinizin çekilmesi ve kaşınması ve aynı zamanda, küçük çatlakların oluşması da mümkündür. Bu yüzden, bu çirkin “izlerin” sonradan kalmasını önlemek için cildinizi yumuşatın ve nemlendirin. Hamileliğin bu aşamasında, rahminizin bir kavun büyüklüğüne ulaşacaktır ve bazı kadınlar hatta bunu dokunarak da hissedebilirler.

Ayrıca, kalp damar sisteminde önemli bir değişme olacaktır ve kan basıncı normal zamanki ile kıyaslamada düşebilir. Tüm bunlar baş dönmesi veya kendinizi kötü his etmenize neden olabilir, özellikle eğer aniden ayağa kalkarsanız bunu hissedebilirsiniz. Dikkatli olun ve konumunuzu değiştirmek için yavaş hareket edin. Her şeyin iyi olacağını göreceksiniz.

Bu dönemde, bazı kadınlar sindirim sorunları ile de karşılaşabilirler ve hemoroit den de şikayet edebilirler.

Çocuğun gelişimi: çocuğun gözleri ve kulakları normal pozisyonlarında bulunmaktadır. Cinsel organları tamamlanmıştır. Bebek aynı zamanda ilk kez plasentadan daha büyüktür. Bu haftada bebeğin el ve ayaklarında katlanmalar oluşmaya başlar. Mekonyum (çocuğun ilk dışkısıdır) bebeğin bağırsakların da birikmeye başlar ve o, bunu doğumdan sonra dışarı atacaktır. Bebek bu haftalarda tekme atabilir, hıçkırabilir.

Bebeğin boyutu: 11.6 cm (bir biber boyutu), 100 gr.
Ne yapmanız gerekiyor: Çoğu kadın bebeğinin nasıl geliştiğini görmek için 18. ve 22. haftalar arasında bir ultrason muayenesi yapılmaktadır. Çocuğunuzun cinsiyetini bilmek isteyip istememenize karar verin.

sonraki hafta

Hamileliğin (Gebeliğin) 18. Haftası Video;

Konunun devamı olarak
Hamileliğin (Gebeliğin) 32. Haftası
makalemizi okumanızı öneriyoruz.

Hamilelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik toplam 280 gün, yani 40 haftadır.

Çok Okunanlar..

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ:
Çikolata ile mutluluğu tüm sevdiklerinize göndermek artık çok kolay! Yapmanız gereken Chicolatte'nin bir çok çikolata çeşidi barındığı sitesini ziyaret etmeniz. Bebek çikolatası dahi gönderebilirsiniz! Çikolata gönder dedikten sonra tüm yapılmasını gerekeni Chicolatte'ye bırakmanız! En leziz lezzetler en hızlı şekilde sevdiklerinizin kapısında.
DMCA.com    
Kapat