rus takvimi

Anasayfa › Hamilelik Hamilelikte Hastalıklar - Sorunlar ›

Gebelikte kansızlık (anemi) nasıl giderilir tedavisi belirtileri

Hamilelik döneminde görülen kansızlığın en önemli nedeni demir eksikliğine bağlıdır. Demir eksikliğinde yeni kan hücreleri oluşturulamaz. Buna bağlı olarak dokulara oksijen taşıyan kan hücreleri azalır ve dokuların oksijenlenmesi bozulur. Kaslara yeteri kadar oksijen gitmediği için, kas yorgunluğu ve halsizlik oluşur.

Anemi(kansızlık) olan hastalarda yorgunluk hissi olması buna bağlıdır. Gebelik döneminde anne adayında görülen kansızlık sonucu bazı rahatsızlık ortaya çıkar. Bunlar; yorgunluk, halsizlik, zihinsel aktivitelerde aksama, baş ağrısı, soğuğa karşı dayanıksızlık, görülür.

Anemi(kansızlık) olan gebelerde erken doğum oranının iki kat arttığı gözlenmiştir. Anemisi olan gebelerde bebeğin karşılaşacağı en büyük olumsuzluk bebeğin gelişme ve büyümesindeki geriliktir. Gebelik döneminde kansızlık (anemi) oluşumunu engellemek için bazı tedbirler alınabilir.

Anne adayı dengeli ve düzenli beslenerek bebeğin ihtiyacı olan protein, demir, kalsiyum, vitamin ve minareleri karşılarsa bebekte annenin kaynaklarını tüketmez ve anemi oluşumu önlenmiş olur. Ülkemizde çok önemli bir sağlık sorunu haline gelen aneminin en büyük nedeni demir ve folik asit eksikliğidir.

Gebe kadınlarda hemoglobin düzeyinin 11g/100ml’nin altına düşmemesi gerekir. Eğer düşerse demir eksikliği anemisinden bahsedilir. Anemi olan gebelerde görülen belirtiler; dudak, avuç içi, tırnaklar ve göz diplerinde solma, çarpıntı, çabuk yorulma, kemiklerde zayıflık, sık hastalanma, baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı, iştahsızlık, ishal, bayılma, nefes almada güçlük, yüz ve bacaklarda şişme görülür.

Demir eksikliğinin en önemli nedeninin yetersiz ve dengesiz beslenme olduğunu unutmayınız.

Demir eksikliğine engel olmak için; gebelik süresince et, balık, tavuk, yumurta, karaciğer, dalak gibi sakatatlar, ceviz, badem, fındık, üzüm kayısı, erik, pestil, pekmez, kurutulmuş meyveler, kuru fasulye, nohut, mercimek, tahin, koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketiniz. Bu besinler demir yönünden oldukça zengin gıdalardır.

77A34BFDF58B14C3F43D72A97134B4[1]

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: