user
4 – 6 aylık bebek beslenmesi neler yiyebilir ek gıdalar

Sıradaki içerik:

4 – 6 aylık bebek beslenmesi neler yiyebilir ek gıdalar

e
sv

7 – 9 Aylık Bebek Beslenmesi Neler Yiyebilir

389 okunma — 28 Mayıs 2013 09:49
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yalnız anne sütü ile beslenen bebeklerde ek gıdaya 6. Aydan sonra geçilir. Mama ile beslenen bebekler için 4 ayda muhallebi, 5 ayda yoğurt eklenebilir.

Sebze – meyveler 6 aydan önce eklenmese iyi olur. Bu dönemde çocuğunuza verdiğiniz ek gıdaların anne sütünün tamamlayıcısı olduğunu unutmayınız. Mümkünse 7-9 ay arası halen günlük enerjinin %70-80’i anne sütünden gelmeli. Bunun pratik anlamı anne sütü bol ve bebek emmeye istekli, kilo alımı da iyiyse 8 ay dolana kadar yoğurt, muhallebi eklenmeyerek anne sütünden daha bol faydalanması sağlanabilir.

Meyve püreleri: Elma, şeftali, gibi meyvelerin püreleri, 1-2 tatlı kaşığından başlanarak verilir ve yavaş yavaş arttırılır. Bu püreler üzüm suyuyla, 8 aydan sonra mandalina-portakal suları ile biraz sulandırılabilir.

Hazırlanışı: Çocuğa ilk verilecek meyve mevsimine göre elma-muz veya şeftalidir. Meyveler iyice yıkanılır, kabukları soyulur, cam rendede rendelenir. Günde bir veya iki kez öğün aralarında olmak üzere yarım muz veya orta büyüklükte bir meyve verilebilir.

Et: 7-8 aylarda bir tepeleme çorba kaşığı pişmiş kıyma tavuk eti parçası blendırda ezilerek sebze püresi hazırlanırken içine eklenir.
Karaciğer: 7. ayda öğle öğünlerinde et ile değiştirilerek 10-15 günde bir kez olmak üzere verilebilir. Kuzu, koyun, dana veya tavuk ciğeri kullanılır. Karaciğer az tuzla suda haşlanır veya yağsız tavada ters-yüz ederek de pişirilebilir, zarı çıkarılır püre şeklinde sebze püresinin içine eklenir.

Köfte: Baharatsız ızgara köfte, terbiyeli -sebzeli köfteler ezilerek 8 aydan sonra verilebilir.

Pilav, makarna ve dolmalar: 8 aydan sonra yoğurtla karıştırarak bebeğinize verebilirsiniz.

Su: Öğün aralarında da susayabilir. Susama durumu aldığı anne sütü miktarına göre değişkenlik gösterebilir. Su ihtiyacı için çişli bez sayısı ve çişli bezin rengi de değerlendirilmelidir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

avatar
 • Selma 8 yıl önce
 • Çişli bez ve rengi dediniz biraz açarmosınız