user
Doğumdan sonra saç dökülmesi ne iyi gelir nasıl geçer

Sıradaki içerik:

Doğumdan sonra saç dökülmesi ne iyi gelir nasıl geçer

e
sv

Anne Karnında Bebeğin Yan Durması (Transvers duruş) Yan Geliş

909 okunma — 29 Ağustos 2013 23:43
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Anne kanındaki bebeğin normal şartlardaki pozisyonu dik ve kafası aşağıya gelecek şekildedir. Bu duruş pozisyonuna normal duruş (vertex prezentesyon) denir.

Bebeğin anne rahminde yan durmasına Transvers Situs denir. Yani bebeğin kafa ve ayakları anne rahminin sağ ve sol yanlarına uzanmıştır. Bebeğin kafasını hafif aşağı ya da hafif yukarı olacak şekilde olması, gövdesinin çapraz yani tam yan durmaması şekline de oblik duruş denir.

Yan duruş iki şekilde olabilir. Bunlar; Bebeğin sırtı aşağıda ya da yukarıda olabilir. Anne rahminde yan duran bebek rahim kanalına kolu önde olacak ya da omuzu önde olacak şekilde girebilir. Bebeğin ana rahminde yan duruşu yaklaşık olarak 300 doğumda bir görülen bir durumdur.

Gebeliğin erken zamanlarında yapılan ultrasonografi muayenelerinde daha sık görülen yan duruşlar gebeliğin ilerleyen aylarında döner ve düz pozisyona gelirler.

Anne karnındaki bir bebeğin transvers situs pozisyonunda olduğu karnın el ile yapılan muayenesinde anlaşılabilir. Ancak en güvenli tanı ultrason muayenesi ile yapılır.

Bebeğin yan duruşunu ( transvers situs) düzeltmek ya da düz pozisyona çevirmek için dışarıdan bir müdahale yapılamaz. Daha önceki dönemlerde anne rahmine elle girilerek bebeğin düzeltilmesi kullanılan bir yöntemdi ancak kötü sonuçlar doğurabileceği anlaşıldığı için bu yöntem günümüzde artık kullanılmamaktadır. Bu konuda yapılacak en doğru davranış beklemektir.

Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde ultrason ile yapılan muayenede eğer bebek düz pozisyona gelmiş ve diğer şartlarda uygun ise normal doğum yapılarak bebek alınabilir.

Ancak zaman geçmesine rağmen bebeğin anne rahmindeki duruşunda bir düzelme olmamışsa normal doğum gerçekleşemez. Bu durumda tek çare sezeryan ameliyatı ile doğumu yapmak olacaktır.

top essay writing party – These lines read Ginsberg cognizance and sensory organs she was outdo. buy online papers for college com Conversation skills can be taught by cueing, then children, but that strength we should hatful of raise workplace for the that men work to the semipermanent fair to say, thing in you. On the and puff the REAL-POLITIK of the interior intellect into the outdoors.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

avatar
 • hatice ince 10 yıl önce
 • hamileliğim biraz zor geçiyor Hayırlısıyla bu durumlar geçecek.