rus takvimi

Anasayfa › Hamilelik Hamilelikte Hastalıklar - Sorunlar Planlama ›

Aşılama sonrası gebelik belirtileri nelerdir

Aşılama, gebelikte hamileliğin kolaylaştırılmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemde erkeğin spermi, rahmin içerisinde özel bir boru ile iletilmektedir. Aşılama da uygulanan yönteme bağlı olarak erkeğin spermi yıkanarak aşılamaya hazırlanır ve canlı, hareketli olan spermler rahme iletilir.

Bu yazımızda aşılama yöntemi ve uygulanış şekli, aşılamadan sonraki hamilelik belirtileri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Aşılama yöntemi kimlere uygulanır?

Aşılama genellikle kısırlık ve yeterli sperm sayısına ulaşılamadığı, canlılığın yetersiz olması durumlarına uygulanmaktadır. Aşılamadan istenilen sonucun elde edilebilmesi için tüplerin mutlaka açık halde olması gerekmektedir.

Aşılama öncesinde erkek en az 3 gün ilişkiye girmemiş olmalı ve sperm uygun şekilde hazırlandıktan en geç 1 saat sonra rahme iletilmelidir.

Aşılama ne zaman, nasıl uygulanır?

Aşılama işlemine adet akıntısının başladığı ilk gün başlanmaktadır. Ultrason ile gerekli incelemeler yapılır ve kadına kullanması gereken ilaçlar verilir. İlacın önerilen süre ve ölçüde kullanılırken ultrason ile takip devam etmektedir. Aşılama işleminde genellikle çok az bir ağrı olmakta çoğu zaman ise herhangi ağrı görülmemektedir.

Anestezi gerektirmeyen ve kanama olmayan bu yöntemde hamileliği riske sokacak herhangi bir faktör bulunmamaktadır. Aşılama işleminin uygulanmasından sonra ilk belirtilerin üç hafta sonra başladığı bilinmekte ve normal hamilelikte görülen belirtilerin birçoğu görülmektedir.

Aşılama uygulanan infertil hastalar ise; Servikal faktör, vajinismus, erkekte impotans ve hipospadias

Aşılamadan sonraki hamilelik belirtileri ise şunlardır.

  • Farklı renklere sahip akıntılar,
  • Damarların daha belirgin hale gelmesi,
  • Kasık bölgesinde, adet döneminde görülen ağrılara benzer ağrıların ortaya çıkması,
  • Aniden ortaya çıkan uykusuzluk durumu,
  • Kabızlık ve karında şişkinlik oluşumu,
  • Midede bulantı ve iştahın artışı,
  • Dudakların kuruması.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: