user
Bebekler için doğru ayakkabı seçimi nasıl olmalı

Sıradaki içerik:

Bebekler için doğru ayakkabı seçimi nasıl olmalı

e
sv

Bebeklerde çarpık bacak ve ayak tedavisi

412 okunma — 10 Ağustos 2014 23:30
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yeni doğan bir bebeğin bacaklarının çarpık görünmesi olağan bir durumdur. Bu durum bebeğin anne rahminde ki pozisyonundan dolayı oluşmuş olabilir.

Bebeklerde çarpık bacaklılık durumu bebek ayakları üzerinde durmaya başladıkça ve yürümeye başladıkça daha fazla belli olmaktadır. Fakat bu durum fazla endişe edilecek bir durum değildir. Aşamalı olarak düzelecek olan bu durum bebeğin 3. yaşından sonra görülmeyecektir.

Bebeğinizi sırt üstü yatırırsanız bebeklerde çarpık bacak daha da belirlengeleşebilir. Bebeğin diz kapakları dışa dönüktür ve ayak tabanları birbirine bakar. Bebeğiniz kendi kendine ayakta durmaya başladığı zaman ise çarpık bacaklılık artık görülmemeye başlar.

Bebeğiniz dengesini sağlayabilmek için dizlerini içeri bükerek yürümeye çalışabilir. Bu durumda bebeğin duruşu, yürüyüşü size garip görünse de bebek rahat bir biçimde yürüyebilir hatta ufak ufak koşabilir bile.

Bacaklar tam şeklini buluğ çağında almaktadır. Bebek koşmaya çalıştıkça ve koşma eylemini öğrendikçe ayak şekilleri de değişmektedir.

Özetle bebeğinizi büyüdükçe çarpık bacaklılık durumu düzelecektir.

Üstte belirttiğimiz gibi bebeklerde çarpı bacaklılık durumu kendi kendine düzelen ve endişe gerektirmeyen bir durumdur.

Bebeğinizi kemikleri ve dokularu hassas olduğu için bu dönemlerde onu yatırdığınız şekil, yürümesi, alacağı olumsuz darbeler bacak ve ayak şeklini etkileyecektir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.