user
Çift rahim nedir gebelik görüntüleri ve ameliyatı

Sıradaki içerik:

Çift rahim nedir gebelik görüntüleri ve ameliyatı

e
sv

Bebeklerde gaz sorunu gaz sancısı ve problemi nasıl geçer

426 okunma — 10 Aralık 2013 21:16
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yeni doğan bebeklerin iyi bakılması gerekir. Bebeklik döneminde meydana gelen istenilmeyen bir durum bireyin ilerdeki yaşamını etkileyebilir. Bu yüzden bebek sağlığı anne ve babalar için çok önem arz etmektedir.

Bunun bilincinde olan ebeveynler bebeklik sürecinin zahmetsiz bir şekilde atlatılması için elinden geleni yaparlar. Fakat anne ve babaların en çok muzdarip olduğu ve ellerinden bireysel olarak pek bir şey gelmeyen durum ise bebeklerde gaz sorunudur.  Bu sorunun çok çeşitli nedenleri olabilir.

Bebeklerin doğumdan sonra genelde ilk 3 hafta ile ilk 4 ay arasında meydana gelir. Bebek bu sorununu anne ve babasına ağlama nöbetleriyle söylemek ister.

Bebeklerde gaz ağrısının asıl sebebi bilinmemekle beraber aileler tarafında çeşitli önlemler alınabilir. Anne emzirirken bebeği doğru pozisyonda tutmalıdır aksi takdirde boğazına hava kaçıp gaz yapabilir.

Bebeği besledikten sonra bebeklerde gaz çıkartmaya dikkat edilmeli ve ihmal edilmemelidir. Böylece bebeğinizin rahatladığını ve ağlama nöbetlerinin azaldığını göreceksiniz.

Eğer anne emziriyorsa gaz yapıcı besinlerden uzak durmalıdır. Bu besinler süt ve süt ürünleri brokoli limon lahana portakal karnabahar soğan ve kuru fasulyedir. Anne mümkün olduğunca bu besinleri azaltmaya çalışmalıdır.

Eğer bebek mama ile besleniyorsa inek sütü kaynaklı mamalar değiştirilmelidir kesin olmamakla beraber işe yarayabilir. Bebek sadece biberon ile besleniyorsa biberon ağzındaki deliklerin çok küçük olmasına dikkat edilmelidir. Bu da bebeğin çok hava yutmasını engelleyecektir.

Bebeklerde gaz ağrısı olduğu zaman bebeği kucağa alıp ritmik hareketler yapmak gaz çıkartmaya yardımcı olur ve bebek rahatlar. Yada bebeğin ayaklarına ve karnına sıcak havluyla destek olup bebeğin gazı çıkartılabilir.

Bunların dışında ağlama nöbetleri başladığında bebeğe yapılacak bir ılık banyo bebeği çok rahatlatır ve ağlamasını engeller. Bunların en önemlisi ise bu gibi durumlarda anne ve babanın heyecanlanmaması ve strese girmemesi önemlidir. Kısa zamanda bu belirtilen önerilerden biri veya bir kaçının uygulanması yeterlidir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.