user
Sağlığınız İçin Mükemmel Kurtarıcı

Sıradaki içerik:

Sağlığınız İçin Mükemmel Kurtarıcı

e
sv

Bebeklerde Kan Grupları

532 okunma — 02 Nisan 2013 01:04
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kan Gruplarının tarihsel olarak ilk ortaya çıkışı şu şekilde gerçekleşmiştir. İnsanların vücut sistemi içerisinde kanın dolaşmasıyla hareketlerin gerçekleştirildiği (iç organları da dâhil) ve bu sebeple insanların hareketleri sonucunda olumsuzlukların yaşanmasıyla bunlar kesilme, açılma, sürtünme gibi nedenler olarak kanın dışarıya akmasını sağlar.

İnsanların kanlarının dışarıya akmasıyla birlikte kan ihtiyaçları ortaya çıkmıştır bunu da kan nakli yani kan ilave ederek gerçekleştirmesiyle giderilebileceği anlaşılmıştır. Tabi ki kan gruplarının ortaya çıkışı gerçekleşmediğinden insanlar birbirlerinden kan almaya başlar ve bu sayede vücut sistemi içerisinde bozulmalar meydana gelir. Uzmanlarda bu gelişmeleri araştırarak farklı kan gruplarının olduğunu ortaya çıkarır.

Kan Grupları A, B, AB ve 0 olarak belirginleşirken bu gruplar arasında da RH faktörü ortaya çıkar ve kan gruplarına + ve – olmak üzerine değerler verir. Bu sonuçla kan grupları insanlarda 8 farklı değerden meydana gelir.

Bebeklerin Kan Grupları
Bebekler, ebeveynlerinden (anne ve babadan) DNA olarak genetik bilgileri üzerine aldığından kan gruplarını da yine anne ve babalarından almaktadır. Kan grubunun belirginleşmesinde ise bebeğin anne ve babadan aldıkları genler üzerinde bir tarafın baskın (dominant) ve diğer tarafında silik (resesif) olması üzerine bir tarafa daha yakın olarak onun kan grubunu almaktadır.

İki çocuğu olan bir çekirdek ailede annenin bir çocuğa ve babanın da bir çocuğa kan grubunu aktardığı genellikle görülmektedir. Fakat bu genel görünümün dışında ailenin iki veya daha fazla çocuğunda da annenin veya babanın kan grubu özelliği tek başına görülebilir.

Sürekli çaprazlama sistemi olduğundan bebeğin kan grubunun belirlenebilmesi için öncellikle annenin ve babanın kan gruplarının öğrenilmesi gerekir. Bunun dışında yeni doğan bebeğin topuğundan kan alınarak da bebeğin kan grubu tespit edilebilir.

Bebeklerin kan grupları bir şekilde belirleneceğinden kan grubunun önemi o kadar fazla görülmemektedir. Fakat bunun dışında en çok dikkat edilmesi gerekilen nokta da anne veya babanın varsa hastalıkları veya geçirmiş oldukları hastalıklar ile anne ve babanın ailesinden gelen irsi / kalıtsal hastalıkların neler olduğu ve bebeklerine geçebilecekleri önemli bir hastalık varsa çocuk sahibi olmaktan kaçınmaları uzmanlar tarafından gerekli görülmektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

avatar
 • Sevim 8 yıl önce
 • Anne 0 rh+ baba A rh + ise cocukgun 0 rh – olma si nornalmi ve % kac rh – olasiligi olur