user
Bebeklerde ishal nasıl geçer, neden olur, belirtileri tedavisi

Sıradaki içerik:

Bebeklerde ishal nasıl geçer, neden olur, belirtileri tedavisi

e
sv

Bebeklerde konak neden olur, nasıl geçer temizlenir

102 okunma — 04 Mayıs 2014 11:41
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bebeklerin doğumlarından sonra ciltlerinde birçok değişim ortaya çıkar. Bebek, anne karnından dışarı çıkmasıyla beraber cildi dışarı ortama uyum sağlamaya çalışır ve kendini yenilemektedir. Bebekte başta oluşmuş olan kabuklanma yani konak zaman geçtikçe kendi kendine yok olacaktır.

Bebekte oluşan konaklar, pek çok anne için bir kaygı durumudur. Kendisini bebeğine iyi bakmadığı için oluştuğunu düşünmektedirler. Aslında böyle bir durum değildir. Hemen hemen her bebekte görülebilen bir deri döküntüsüdür.

Konak, tıptaki dili “seboreik dermatit” olan bir egzama çeşididir. Konak kabuklu olup sarımsı ve beyaz halinde görülür. Konak oluşmasının sebebi ise bilinmemektedir. Sadece deri üzerinde yağın üretimini sağlayan bezlerin çok çalışmasına bağlı olduğu düşünülmektedir.

Genellikle konak, yeni doğan bebeklerde başta görülmektedir. Bebeğinizi kesinlikle rahatsız etmemektedir. Bebekte konak acı vermediği gibi kaşıntıda yapmaz.

Bebekte konak oluşumunda yapmanız gerekenler;

*Bebeğinizi hassas ciltlere uygun olarak üretilmiş şampuanlar kullanılmalıdır.

*Bebeğinizi yıkadığınız zaman yumuşak ucu olan bir fırça ile bebeğinize zarar vermeden taramalısınız. Bu şekilde konaklarda temizlenir.

*Özellikle konaklı olan bölgeye yumuşamasını sağlamanız için bebek yağı ya da zeytinyağı sürülerek masaj yapılmalıdır. Bebeğinizi yıkamadan önce bu işlemi yapabilirsiniz. Böylece kalın kabuklar oluşmasını da önlemiş olursunuz.

Konak bebekte iz bırakmaz. Fakat cildine iyi bakım olmazsa birçok hastalığın oluşmasında etken olur. İyi bakım konak için her zaman iyi bir tedavidir.

Bebekte görülen konak için doktorunuza gitmek gerekli değildir. Basit işlemleri yaptıktan sonra bebeğinizdeki konak 5-6 ay içinde kaybolur, bazı bebeklerde bu durum 1 yaşına kadar devam edebilir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.