rus takvimi

Anasayfa › Bebek Bebek Sağlığı ›

Bebeklerde uyku düzeni ve bebekler kaç saat uyumalı

Doğumdan sonra dört ayını geçirmiş olan bir bebeğin uyku durumu günlük 8 saat olmakta ve bunu aralıksız olarak sürdürmektedir. Ayrıca ortama alışma sorunlarını ilerde yaşamak istemiyorsanız bebeğinizin uykusu geldiğinde bulunduğu ortamda uyumasına izin vermelisiniz. Bu neticede bebeğiniz hem ortama daha kısa sürede adapte olabilecek hem de ilerleyen dönemlerinde uykusu için başka ortamlarda huzursuzluklar gibi olumsuz davranışlar çıkartmayacaklardır.

Hafif uyku tabiriyle uyku içinde geçişler yaşayabilirler. Bu geçiş sırasında yatar pozisyonunda sağ sola dönmeler, ağlamalar ve sesler çıkarabilirken aynı zamanda da derin uykuya geçme eğilimine de başlamış olurlar. Fakat ebeveynlerin yaptıkları bazı yanlışlıklarda vardır bunlar annelerin veya babaların bebeğin uykuda ağlamasından dolayı bebeklerini kucaklarına almaları ve pışpışlamaları gibi sakinleştirerek tekrar hafif uykularından derin uykuya geçmelerini sağlamaktır. Fakat bunu anne veya babaların yapması uzmanlar tarafından yanlış kabul edilmektedir.

Bunlar bebeğin uyku halinde yaptıkları olduklarından olayın akışına bırakmaları gerekir ki bebek hafif uyku halinden derin uyku haline tekrar kendi geçebilsin. Yoksa bunu her uyku halinde genellikle 3-4 saatte bir yapmalarından annelerin veya babaların bebeğin ağlamasını ve huzursuzluğunu kesebilmek için yaptıklarını bebek yanlış algılar ve sık sık tekrar edilmesi halinde de bebek böyle bir olumsuz davranışı alışkanlık ilan eder.

Tüm bu sebeplerden dolayı bebek kesintisiz 8 saat uyku düzeni sağlayabilmesine rağmen annelerin ve babaların bu bilinçsiz davranışları neticesinde parçalı uyuma düzenine tekrardan döner ve sürekli sakinleştirilmek ister. Bunu da ağlayarak ve ses çıkararak göstermeye çalışır.

Bir önceki yazımız olan Ultrason Bebeğe Zarar Verir mi ? başlıklı makalemizde ultrason ve ultrason zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

https://www.hamilelikte.com

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

4 Yorum YapıldıYorum Yap

  1. kızlar yanınıza alıştırdığınız için uyumuyor bebekleriniz bence ağlasa da yatağınıza almayın.

  2. selin genç dedi ki:

    benim oğlumda gece çok kalkıyor yalancı meme gibi sürekli agzında tutuyor emziği

  3. aylin çelik dedi ki:

    haftaya kızım 10 aylık olacak son haftadır gece hıc uyumuor. 🙁

  4. burcu esmer dedi ki:

    Güzel bilgiler

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Herhangi bir hastalığa tanı koymak veya tedavisini planlamak amacıyla kullanılamaz. Bunu; sizin için en doğru şekliyle, ancak sizi muayene eden doktorunuz yapabilir.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: