user
3 4 5 7 9 10 gündür – bu ay adet olmadım hamilemiyim

Sıradaki içerik:

3 4 5 7 9 10 gündür – bu ay adet olmadım hamilemiyim

e
sv

Bebeklere ve çocuklara söylenmemesi gerekenler

135 okunma — 25 Kasım 2013 22:42
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Çocuklar, aileler için mutluluk kaynağıdır. Bazen ağzının çıkan kelimeler çocuğunuzun saygısını, özgüvenini zedelemektedir. Ne kadar ağır sözcük kullanırsanız, çocuğunuzun yaşamını da o kadar çok etkilersiniz.

Çocuklar anne ve babaları kendilerine sembol olarak görür ve onları takip ederler. Sinirinizi kontrol etmeli ve çocuğunuzun kendine olan güvenini sarsmamalısınız.

Çocuğunuza söylememeniz gereken bazı cümleleri aşağıda görebilirsiniz ;

Kendinden utanmalısın.

Neden birazda olsa kardeşin gibi olamıyorsun?

Seni zaten isteyerek dünyaya getirmedik.

Baban gelince görürsün.

Çabuk ol !

Bunu bir daha yaparsan seni döverim!

Şunu yap yoksa !

Sen zaten daha iyisini biliyorsun…

Bebek misin sen büyüdün artık.

Arkadaşına karşı neden utangaç davranıyorsun?

Beni rahatsız etme.

Akşam babana sor.

İşim var.

Keşke doğmasaydın,senin yerine taş doğursaydım..

Doğdun güne lanet olsun.

Susmazsan eğer seni burada bırakırım.

Senin yüzünden babanla boşandık.

İsim takmak.

Bu cümlelerin açılımını yaparsak; mesela çocuğunuzla tehdit edici konuşmamalısınız. Tehditlerinizi gerçek yaşamdan gerçekleştiremeyeceğinize göre bunları söylememelisiniz. Bu tehditlerin etkisi olmayacaktır. Öfkenizi yenmelisiniz.

Baban gelince görürsün! Bu annelerin en çok kullandığı cümledir. Çocuğunuzun sizi dinlemesi için siz kendiniz durumu çözmelisiniz. Ertelenmiş olduğunuz sorununuz çocuğunuzun davranışının bir etkisi olmaz. Çocuğunuz işlediği suçu, baba eve gelince kadar zaten unutur.

Babaya bırakmak bir dahaki suçunda annemi dinlememe gerek yok demesine sebep olur.
Çocuğunuza kardeşini veya arkadaşını örnek göstermek sizin için iyi olabilir ama her zaman bu ters etki yaratacaktır. Çocuklarınızı birbirleri ile karşılaştırmak onların güveni azaltır ve aklını karıştırır.

Ağlama, surat asma, sen bebek misin, korkacak ne var ki gibi söylemeler çocuğunuzu üzer ve korkutur. Ebeveynler çocuğunuzun duygularını kontrol edemezsiniz. Sizin bu durumda yardımcı olmanız korkularını yenmesi için iyi yaklaşımda bulunmalısınız.

Günlük hayat koşulları, iş yaşamı sizi yorabilir. Ama sizin çocuğunuza beni rahatsız etme !, işim var ! derseniz çocuğunuzda ailem benimle ilgilenmiyor, başından kovuyor diye düşünebilir. Erken yaşlarda bu şekilde davranırsanız ileriki zamanlarda sizin çocuğunuzla iletişimiz olmayacaktır.

Çocuğunuzu dışlamak yani keşke doğmasaydın gibi kelimeler kullanmak, çocuğunuzun size kin ve nefret duygusunu beslemesini sağlar. Çocuğunuzun bilmesi gereken şey ailem beni çok seviyordur. Her fırsatta çocuğunuza onu ne kadar sevdiğinizi söylemelisiniz.

Çocuklar doğal olarak sadece aileleri ile bir şey paylaşırlar ve sorunlarını size danışırlar. Akıl vermek yerine onların ne demek istediğini anlamalı ve ona doğru yolun ne şekilde olduğunu göstermelisiniz. Çocuklarını takdir etmek her zaman güven verir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.