user
Hamile (gebe) Kalamama Sorunları Kısırlık infertilite Nedenleri

Sıradaki içerik:

Hamile (gebe) Kalamama Sorunları Kısırlık infertilite Nedenleri

e
sv

Çift Yumurta İkizleri (dizigotik ikizler) Nedir Oluşumu Özellikleri

357 okunma — 23 Haziran 2013 10:14
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Çift yumurta ikizleri iki ayrı sperm hücresi tarafından iki ayrı yumurtanın aynı zamanda döllenmesi ile oluşan gebeliklerdir.

Görüntü, karakter ve zeka düzeyleri birbirlerinden farklıdır. Bu gebeliklerde tek yumurta ikizlerine göre doğum oranı daha yüksektir. Aynı anda doğdukları halde birbirinden farklı olan iki bebek dünyaya gelir.

Kan gurupları genetik yapıları ve diğer her şeyleri farklı zamanlarda doğmuş kardeşler gibidir.

Çift yumurta oluşumunun sebeplerine bakacak olursak genelde ailesindeki yumurtlama oranı yüksek bayanın gebeliğinde çift yumurta ikizi olması ihtimali fazladır.

Bu kalıtımsal bir olaydır. Sülaler içerisinde bir dönem bir yerde mutlaka kendini gösterecektir.

Hem erkek hem de bayanın ailesinde de çoğul gebelikler varsa bunların ikisinin birlikteliğinde çift yumurta ikizi bebeklerinin olma olasılığı çok fazladır. Bunun dışında anne adayının hamilelik yaşı da çok önemlidir.

Genellikle 35 yaş ve üstünde hamile kalan bayanlarda yumurtlama daha fazla olacağından çift yumurta ikizi görülme olasılığı fazladır.

Bunlara ek olarak yumurtaların dışarıdan uyarıcı ile uyarılması tüp bebek tedavisi, aşılama gibi durumlarda da çift yumurta görülme olasılığı çok fazladır.

Çoğu zaman çift yumurta ikizleri kavramı halk arasında anlaşılamamaktadır. Bu gayet açıktır aslında çift yumurta ikizi olan gebeliklerde iki farklı yumurta iki farklı sperm hücresi tarafından döllenirler rahim içerisinde iki farklı bebek büyümeye başlar bunlar bu gelişmelerden dolayı birbirlerinden farklı bebeklerdir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.