user
İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri ve bitkisel tedavisi

Sıradaki içerik:

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri ve bitkisel tedavisi

e
sv

Cinsel ilişkiye girmek (cinsellik) bebeğe zarar verir mi ?

719 okunma — 19 Ocak 2014 07:59
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Gebelik sürecinde cinsel ilişki ile ilgili pek çok soru anne ve baba adaylarının aklına takılmaktadır. İlişki sıklığı, ilişkiyi kesme zamanı, ilişkinin zararları gibi soruların aslında esas ulaşmak istediği nokta “ilişkiye girmek bebeğime zarar verir mi” sorusunun cevabıdır.

Anne baba adayları bebeklerine zarar gelip gelmeyeceği konusunda tedirgin oldukları için hamilelik süresinde çok az ilişkiye giriyor veya hiç ilişkiye girmiyor. Bu biyolojik olarak olduğu kadar psikolojik olarakta iki tarafıda olumsuz etkiliyor. Zaten hormonal dengesi bozulan anne hamile kadınlar ilişkinin azalması ile daha da çok hormonu tetikliyor ve neticesinde psikolojik problemler ortaya çıkabiliyor.

Halbuki halk arasında dolaşan sözlerin çoğu yanlış bilgidir. İlişki esnasında erkek cinsel orgnının çocuğa zarar vermesi, ilişkinin herhangi bir şekilde çocuğa olumsuz etki etmesi gibi sözlerin doğru olduğunu söylemek yanlıştır. Erkek organının herhangi bir şekilde anne karnındaki bebeğe fiziksel temasta bulunması veya dolaylı yoldan zarar vermesi tıbben mümkün olmayan bir olaydır. Aynı şekilde ilişkinin fizyolojisine bakdığımızda da bebek içi endişe yaratacak bir durum olmadığı anlaşılır.

Fakat her şeyin olduğu gibi ilişkinin de fazlası zarardır. Spermin içindeki bazı maddeler rahim kaslarının kasılmasına yol açabilir. Hamileliğin son dönemlerinde spermin vajina içinde akıtılmamasına özen gösterilmelidir. Bunun haricinde çoğuk hamileliklerde son 3 ay, tekil hamileliklerde ise son 1 ay boyuca ilişkiye girmek doğru değildir.

Doktorunuz bu aylar haricinde daha uzun süre ilişkiyi yasaklamışsa bu yasaklara uymanız bebeğin sağlığı açısından çok önemlidir. Bu konularda mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.