user
Yeniden hamile kalmak istiyorum ne kadar beklemeliyim

Sıradaki içerik:

Yeniden hamile kalmak istiyorum ne kadar beklemeliyim

e
sv

Düşük veya Sezeryan sonrası ne kadar ara verilmelidir

550 okunma — 30 Mart 2014 09:50
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İki gebelik arası ya da bir önceki doğum sonrası tekrar hamile kalmak için ne kadar ara verilmeli? Doğumdan hemen sonra tekrar hamile kalınmalı mı? İki bebek arası ne kadar yaş farkı olmalı gibi sorular doğumdan sonra çiftlerin en sık sorduğu sorular arasında yer almaktadır.

Yazımızda gebelikler arasında ne kadar ara vermek gerekir, nelere dikkat edilmelidir gibi sorular hakkında bilgiler yer almaktadır.

Gebelikler arasında ne kadar ara vermek gerekir?

Hemen bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek gerekirse, burada sorulan soruda anlatılmak istenen iki gebeliğin başlangıç süreleri arasındaki fark değil son doğumdan sonra geçmesi gereken süredir. Çeşitli çalışmalarda ilk gebelik ve  doğum arası geçen süre ve sezaryan ile doğum sonrası geçen süreler karşılaştırılmış minimum aralıklar belirlenmiştir.

Uzmanlar, doğum sonrasında en az 2 yıl en fazla 5 yıl beklenilmesi gerektiğini, 6 aydan daha kısa sürelerde ise ciddi risk faktörlerinin ortaya çıktığını söylemektedir.

Dünya sağlık örgütü verilerine göre, tekrar doğum için en az 2 yıl ara verilmesi gerektiği belirtilmiştir. 35 yaş altı bir bayanın doğumdan sonra en az 2 yıl beklemesi 35 yaş üstü bir bayanın ise doğumdan sonra ikinci gebeliğe 1 yıl ara vermesi önerilmiştir.

Gebelikler arasında verilen sürenin az olması nedeniyle çeşitli sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu sorunlardan bazıları ise şunlardır.

Anne adayında anemi ortaya çıkması, konjenital anomali, düşük doğum riski, otizm ve ölü doğum.

Ayrıca erken hamile kalınması durumunda ilk bebeğin yeterince emzirilemeyecek olması da bebek açısından sorun yaratacaktır.

Düşük sonrası tekrar gebelik için ne kadar süre geçmelidir?

Düşük sonrasında yeniden hamile kalmak için en az 6 ay beklenilmelidir.

Sezeryan ile doğum sonrasında ne kadar ara verilmelidir?

Sezeryan ile doğumdan sonra yine geçmesi gereken minimum gebe kalma süresi 2 yıl olmalıdır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

avatar
 • Nezrin 10 yıl önce
 • salam.menim bir oglum var.1 yas 2 ayliqdi.sezeryenle dogum yapdim.indi yene hamileyem.3 ayliq.cox qorxuram.menimcun heyati tehlikesi varmi?xahis edirem cavablandirasiniz