rus takvimi

Anasayfa › Hamilelikte Bakım - Güzellik ›

Emzirme Döneminde Diyet Yapmak

Hamilelik sürecini tamamlayıp emzirme dönemine giren kadınlar biran önce hamilelikte aldığı kilolardan kurtulmak ister.

Dengeli bir şekilde beslenip düzenli süt veren annelerin, ortalama 6 ay içinde eski kilolarına ulaşabileceği gibi bu durum hamilelikte ne kadar kilo aldığına da bağlıdır.

Eğer 10-13 kilo arasında bir kilo artışı oldu ise 6 ay içinde vermek mümkündür. Alınan kilonun 6-7 kilosu zaten doğumla birlikte veriliyor. Eğer 15-30 kilo civarı aldıysa bu zamanı uzatarak kilo vermeyi de zorlaştırabilir. Bu durumda yapılması gereken, hekim kontrolünde emzirme döneminde diyet programı hazırlanarak, kişinin bünyesine uygun şekilde, istenilen kiloya ulaşmasını sağlamak gereklidir.

Kişinin emzirme döneminde zayıflamak için kendi başına bilinçsizce yaptığı diyet programı sütünün azalmasına sebep olabilir. Bununla birlikte kilo verdiğini zannederken sadece su kaybına uğruyor olabilir ve bu durum kişinin sağlığı açısından hiç iyi olmayıp zaman içinde bünyesi daha çok zayıflayarak birçok rahatsızlığa sebebiyet verebilir.

Doğum sonrasında kadının vücudu normale göre yıpranmış olduğundan bünyesi de daha zayıftır. Bu durumda alınması gereken en doğru karar, yapılacak olan diyet programının, bebek ve anne sağlığı için kesinlikle hekim kontrolünde olmasıdır.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: