rus takvimi

Anasayfa › Hamilelikte Hastalıklar - Sorunlar ›

Gebelik Diyabeti Bebek İçin Riskli Olur mu?

Gastasyonel diyabet, gebelik sırasında meydana gelen bir şeker hastalığı türüdür. Gebelikdönemindeki anne adaylarının yaklaşık yüzde 2 ve 7’inde gastasyonel diyabete rastlanır.


Normalde tükettiğimiz besinler sindirim kadranlından geçtikten sonra parçalanır ve glikoza dönüşür. Glukoz kana karıştıran sonra ise insulin hormonu ile gerekli bir kısmı vücudumuzun enerji ihtiyacı için harcanır geri kalan kısmı ise depolanır.

Hamilelik sırasında plasentadan salgılanan bazı hormonlar vücudumuzun insuline verdiği cevabı değiştirebilir ve hormonlar nedeni ile vücudumuza salgılanan insülin yetersiz gelmeye ve ardından kandaki glukozkullanılmaya ve kan şekerinde yükselmeye neden olur.

Bu diyabet türü, genellikle doğum sonrasında normale döner. Fakat gebelik şekeri ilerleyen yaşlarda 2 çeşit şeker hastalığının meydana gelmesinde risk faktörü oluşturur.

Diyabetin Doğum Sırasında Yapacağı Etkiler

Doktor kontrolünde yapılan diyet, egzersiz ve kan şekeri seviyeleri her zaman kontrol altında tutulur ve düzenli bir şekilde kontrol edilirse bebek için ciddi riskler taşımaz.

Fakat kan şekerinde meydana gelen değişiklikler kontrolsüz olarak giderse bebeğin aşırı kilolu olmasına, bebek ölümlerine ve suyunun artmasına neden olabilir.

Gebelik şekerinde, bebeğin omuz bölgesi ve üst bedeninde fazla yağ birikir. Bu nedenle doğum esnasında bebeğin başı çıktıktan sonra omzunun doğması zorlaşır ve doğumda kanama, doğum kanalı yırtıkları gibi problemler oluşabilir.

Bebekte sarılık, polisitemi, hipokalsemi meydana gelebilir ve doğumdan hemen sonra bebeğin aşırı insulin salgılaması sonucunda kan şekeri düşebilir. Bu nedenle bebeğin kan şekerine hemen bakılmalı ve damar yolu açılarak bebeğin beslenmesi sağlanmalıdır.

Kontrol edilmeyen gebelik şekerinde hamileliğin özellikle son 2 ayında ölü doğumlar meydana gelebilir.

 


Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: