user
Hamilelikte (gebelikte) ağır kaldırmak, düşük ve bebeğe zararı

Sıradaki içerik:

Hamilelikte (gebelikte) ağır kaldırmak, düşük ve bebeğe zararı

e
sv

Gebelikte ilaç kullanımı pdf ppt, zararları ve alerjisi

716 okunma — 12 Kasım 2013 15:11
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Gebelikte birçok sorun karşınıza çıkabilir. Zorunlu ilaç kullanacağınız zamanlarda olacaktır. Bazı durumlarda zaruri ilaç kullanımı gerekmektedir. Bazen de gebe kaldığınızı anlamadan ilaç kullanımız endişe nedenidir.

Gebe kadınlar ilaç kulanımın, bebeğine zarar vereceğini düşündükleri için kullanmak istemezler.

İlaçların bazıları doğuşsal anormalliklere bazıları ise erken doğuma neden olur. Gebelikte her ilaç kullandığınızda mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

Gebelikte hangi ilaçlar size zarar vermeyecek ise doktorunuz o ilacı vericektir.

Gebeliğinizin ilk 3 ayında bebeğin organları yeni geliştiği için ve son 4 haftada bebeğin doğmasına yakın olduğu için ilaç kullanılmasında çok dikkatli olunmalıdır.

Mide asidini düşüren ilaçlar, alerjiye karşı kullanılan ilaçlar, ağrı kesiciler, antibiotikler, sakinleştiri ve uyku ilaçları gebelikte en sık kullanılan ilaçlardır. Kesinlikle doktorunuzla görüşüp kullanmalısınız.

Anne adayının bir rahatsızlığı olmasa da bazı ilaçları kullanması gerekir. Vitamin, demir ilaçları, folik asitler gibi ilaçlardır.

Özel durumlar haricinde sıklıkla vitamin kullanmanıza gerek yoktur, Gebelik dönemi boyunda düzenli beslenmenizle beraber vitaminlerin tümü alınır. Beslenmeyip vitaminle geçiştirmeniz yanlıştır.

Bulantı, kusma gibi sorunlarda, düzenli beslenmeye takviye olarak vitamin hapları kullanılır. Gebelikte vitamin olarak folik asit önerilmektedir.

Gebelikten 3 ay önce başlanılması gereken bir ilaçtır. Gebeliğinizin 3, ayına kadar kullanabilirsiniz. Folik asitin eksikliğinde ise bebeğin beyin-omurga gelişim evresinde hasarlar görülür. 7.hafta da bu sorun ortadan kalkar, gelişim tamamlanmıştır.

Gebelikte mide yanması sıklıkla olur, yanmayı engellemek içinde anti-asit olarak isimlendiren ilaç kullanımı zararlı değildir.

Gebelikte kullanılan ağrı kesicilerin en iyisi Parasetamol (asetaminofen) dır. Bu ilaç güvenli ağrı kesici ve ağrı kesicidir. Tabi yüksek dozla alınmamalıdır. Fazlası annede karaciğer hasarına ve bebektede ölüme neden olur.

Demir ve kan ilaçları kansızlık olmasa dahi kullanılması gereken ilaçlardır. Doğum sırasında kan kaybınız olacaktır. Bu ilaçlar kansızlığınızı önleyecektir.

Gebelikte asprin kalp hastalıkları sebepleri ile tüm gebelik boyunca kullanılmasında sakınca görülmemiştir. Daha önceden düşük yaşanmışsa asprin kullanılıp bebek düşüğünü engellenmesi görülmüştür. Düşük dozda alınmalıdır.

Gebelikte kasılmalar, kramplar olduğunda kullanacağınız ilaç MAGNEZYUM ve KALSİYUM dur. Kullanılmasında bir sakınca olmayan bir ilaç grubudur.

Gebe kadınların bazılarında şeker hastalığı çıkmaktadır. Bu hastalığın tedavisinde insülin kullanılır. İnsülinin dozu da gebeliğin ilerleyişine göre değişmektedir.

Gebeliğiniz sürece her ilaç kullanımınızda mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. İlacınızın ölçüsünü doktorunuz belirleyecektir. Özellikle gebeliğin başlangıcındaki 3 ay içinde ilaç kullanıma dikkat ediniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.