user
Hamilelikte kramp nasıl önlenir nedenleri ve tedavisi

Sıradaki içerik:

Hamilelikte kramp nasıl önlenir nedenleri ve tedavisi

e
sv

Gebelikte kullanılan antibiyotikler ve ağrı kesiciler

677 okunma — 24 Ekim 2013 09:42
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hamilelik dönemi boyunca hastalık durumlarında çeşitli antibiyotikler ve ağrı kesiciler kullanılması gerekebilir. Ancak bu ilaçların kullanılmasının bazı kriterleri vardır. Uygun ilaç gebeliğin uygun döneminde kullanılmalıdır.

Bu konuda doktorunuzun uyarılarına mutlaka kulak veriniz. Gebelik dönemi boyunca anne adaylarında en sık görülen hastalıklar, idrar yolu enfeksiyonları, diş ağrısı, solunum yolu enfeksiyonları, ishal ve apse gibi rahatsızlıklardır.

Gebelik durumunun olması antibiyotik kullanımına engel değildir. Ancak kullanılacak antibiyotik ve ağrı kesiciler anne ve bebek için zararsız ya da en az zararlı olanları tercih edilmelidir. Bu ilaçların hangisinin kullanılacağına hastalığın branşı olan uzman doktor ve kadın doğum doktoru birlikte karar vermelidir.

Bazı antibiyotikler bebek ve anne için zararsız iken bazılarının kullanılması ise çok sakıncalıdır. Bazı durumlarda da kullanılacak antibiyotikler ise belli oranda zarar verebilir.

Ancak hiç antibiyotik ya da ağrı kesici kullanmamak, hastalığı tedavi edemeyeceğinden daha kötü sağlık sorunlarına neden olabilir. Gebelerde kullanılabilecek ilaçlar kategorilere ayrılmıştır.

A kategorisi ilaçlar: Gebelerde yapılan çalışmalara göre kullanılan ilaçlar anne ve bebekte herhangi bir yan etkisi olmayan ilaçlardır.

B kategorisi ilaçlar: Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda herhangi bir olumsuz etkiye rastlanmamıştır. Ancak insanlarda da kontrollü bir çalışması olmayan ilaçlardır.

C kategorisi ilaçlar: Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda olumsuz etkilere rastlanmıştır. Ancak insanlar üzerinde kontrollü bir çalışması olmayan ilaçlardır. Bu tür ilaçlar gebelerde çok mecbur kalmadıkça kullanmamalıdır.

D kategorisi ilaçlar: Bu gurup ilaçların kullanımı bebek için risk yaratmaktadır. Fakat anne adayının hayatını tehdit eden bir durum karşısında kullanılması gereken ilaçlardır.

X kategorisi ilaçlar: Bu gurup ilaçlar gebelik olasılığı olan ya da gebe olan hastalarda kesinlikle kullanılmamalıdır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.