user
Sifiliz (Frengi) Hastalığı nedir Belirtileri Testi ve Tedavisi

Sıradaki içerik:

Sifiliz (Frengi) Hastalığı nedir Belirtileri Testi ve Tedavisi

e
sv

Gebelikte Seyahat edilir mi ? Yolculuk önerileri

563 okunma — 01 Eylül 2014 11:22
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Uzman doktorlar gebelikte seyahat etmek ile ilgili dikkate alınması gereken unsurlar hakkında çeşitli bilgiler vermekteler. Hamilelik, seyahat etmek için özel bir durum olmadığı sürece bir engel değildir. Hamilelikte seyahat etmek tüm gebeliği kapsamaktadır. Yani gebeliğin sadece bir döneminde değil, her döneminde gebe kadınlar seyahat edebilirler.

Hamilelikte seyahat için en uygun zaman ikinci ve 3 aydır. Yani 4. 5. ve 6. ay dahil olan süre. Bunun nedeni ise ilk üç ayda süregelen bulantı ve kusmalar, son üç ayda süregelen genişlemiş ve büyümüş karın ve gebelikten dolayı çok çabuk yorulma ve bitkin düşme durumu seyahati zorlaştıracaktır.

Uzun süren araç yolculuklarında gebe kadının ve ailesinin dikkatli olması gereken noktalar vardır. Bu noktalar hayati risk taşıyan olumsuz durumlardan kurtulmak için gözardı edilmemeli ve düzgün bir şekilde uygulanmalıdır.

Araç kullanırken mutlaka gebe kadının emniyet kemeri takılmalı ve aracın hava yastıkları aktif olmalıdır.

Şehirler arası otobüs yolculukları hekimler tarafından gebe kadınlara önerilmez. Gebe kadının hareketlerini kısıtlayan, verilen molaların seyrek olması gibi durumlar hamile kadını sıkacak ve yoracaktır, yani olumsuz etkileyecektir. Eğer otobüsten başka bir seçenek varsa hamile kadın seyahat için o seçeneği seçmelidir.

Otobüs seyahatlerinde 5-6 saatten fazlası hamile kadını ve bebeği olumsuz etkileyecektir. Hareket imkanı kısıtlanmayan yollar tercih edilmelidir. Buna örnek olarak otobüste ki hareket kısıtlılığına nazaran tren yolculukları.

Uçak yolculukları hamile kadınlar için en güvenli yolculuk biçimidir. Uçaklarda ki kabin basıncında önemli bir değişiklik olmadığı sürece kadın ve bebek için hiçbir risk taşımamaktadır. Eğer uluslararası bir uçak yolcuğu yapan hamile kadınlar var ise ara ara uçak içinde yürümek sağlığı açısından olumlu etkiler gösterecektir.

Özel aracınız ile yaptığınız yolculuklarda sık sık mola vermeniz gerekmektedir.

Hamilelik ile beraber kanın pıhtılaşma eğilimi artmaktadır. Uzun süre boyunca bacakların aşağı sarkık durma durumu ve hareketsiz kalma durumunda kan damar içinde pıhtılaşabilir. Ve bu durum pıhtının akciğere atması ile akciğer embolisine neden olabilir. Bu durum çok acil, çok ciddi ve hayati tehlike içeren bir durumdur.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.