user
Down sendromu nedir, testi belirtileri ve tedavisi

Sıradaki içerik:

Down sendromu nedir, testi belirtileri ve tedavisi

e
sv

Hamileler ve emziren anneler oruç tutabilir mi

372 okunma — 22 Kasım 2013 01:14
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde annenin beslenmesine daha çok dikkat etmesi gerekir. Annenin yeterli ve dengeli beslenmesi hem kendi hem de bebeğin sağlığı açısından çok önemlidir. Bu süreçte annenin protein, mineral, vitamin, enerji ihtiyacı artar.

Annenin aşırı kilo alması veya yetersiz kilo alması risktir. Bu sebeple dengeli beslenmesi şarttır. Hamilelik ve emzirme dönemi İslam dininde Ramazan ayında oruçtan muaf olunan istisnai durumlardan bir tanesidir. Gebeler hamileliğin fizyolojisinden ötürü daha sık beslenmek durumundadır.

Çünkü bebeğin ve kendinin ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için daha sık beslenmelidirler. Gebelikte ve emzirme döneminde günlük kalori ihtiyacı artar kandaki şeker oranı düşer. Bu sebeple daha dikkatli beslenmek zorundadırlar. Özellikle gebeliğin ilk dört ve son üç ayında oruç tutmamalıdırlar.

Gebelikte oruç tutan bir annenin bebeğinde görülebilecek en büyük sıkıntı bebeğin ileriki yaşantısında birtakım nörolojik ve psikolojik sorunlar olabilir. Bunun sebebi oruç sırasında vücuttaki keton seviyesinin artışıdır. Vücutta şeker düştüğünde yağ yakımı sırasında keton açığa çıkar. Uzun süre aç kalan gebede şeker seviyesi düşer enerji için yağ yakımı olur işte bu aşamada keton yükselir.

Gebelerde açlık süreleri normal kişilerden daha kısadır. Bu nedenle gebelerde kan şekeri daha çabuk düşerek hipoglisemiye sebep olur. Ayrıca gebeliğin ilerleyen haftalarında insülin direnci gelişir. Bu nedenle gebelik diyabetleri ortaya çıkar. Oruç tutan gebenin diğer sorunu susuzluktur. Gebelik süresince damarlarda dönen kan miktarı artar. Bu nedenle gebeler daha fazla su tüketmelidirler.

Yeterince sıvı alınmaz ise kan basıncı düşer plesanta ya giden kan miktarı azalır böylece bebek oksijensiz kalır. Anne sütü veren kadınların uzun süreli beslenmemesinden çok sıvı alımı az ve sıvı kaybı çok olduğu durumlarda anne sütü tehdit altındadır. Emziren anneler uzun süre aç kaldıklarında anne sütünün kalitesi düşmektedir.

Oruç tutmak isteyen annenin bebeğinin ek gıdaya geçmiş olması bebeğin yararınadır. Anne illaki oruç tutmak istiyor ise mutlaka sahura kalkmalı ve bu sürede olabildiğince fazla sıvı tüketmelidir. En mantıklı olanı gebe olan veya emziren annelerin oruçlarını daha sonra kaza olarak tutmalarıdır.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.