rus takvimi

Anasayfa › Bebek Sağlığı Hamilelik Hamilelikte Hastalıklar - Sorunlar ›

Hamilelikte (gebelikte) Grip ve Solunum Yolu Enfeksiyonları

Hamile bayanlar için solunum yolu enfeksiyonları geçirmek doğaldır. Ancak bunun sık tekrarlanmaması ve en kolay şekilde atlatılması için uğraşılmalıdır.

Sağlıklı zamanlarda bu hastalığa yakalanmamak için önlem alınmalı.  Her sağlıklı bireyin olduğu gibi hamilelerinde günde 8 bardak su içmeleri önemlidir. Bu bağışıklık sisteminin güçlenmesinde gün içinde içilen suyun büyük önemi vardır.

Hamilelikte grip olma gibi kötü bir durum ile karşılaşmamak için bağışıklık sisteminin güçlenmesi gerekir.

Bağışıklığı arttırmak için su içmenin dışında meyve ve sebze yemek de çok önemlidir. Bunların bizlere verdiği vitaminin dışında da özellikle çinko ve c vitamini destekleri almalıyız. Bunlar bağışıklık sistemimizi geliştirirken hastalıklara yakalanmamızı da önlerler. Solunum yolu enfeksiyonları tüm insanlar için kolay olmayan hastalıklardır. Ancak bu hamilelerde daha fazla etkilidir.

Solunum yolu enfeksiyonları geçiren hastalarda ilk söylenen istirahat edilmesidir. Vücudun yorgun olması halinde çok daha fazla bitkinlik hissedilebilir ve bunlardan kurtulmak için çok daha fazla çaba harcanması gerekebilir. Bunlardan en kısa sürede kurtulmak için tabi ki istirahat çok önemlidir.

Bunun yanında özellikle hamile bayanlarda görülen grip hastalığının tedavi sürecinde yapılması gereken sıvı alınmasıdır. Özellikle de sıcak sıvılar bol bol tüketilmelidir.
Sıcak içecekler çorbalar bu esnada oldukça fazla tüketilmelidir. Bu sayede bu hastalık kolayca yenilebilir. Ihlamur tavuk çorbası bitki çayları gibi içecekler sayesinde daha hızlı bir şekilde sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Bunların dışında hamile bayanlar başta olmak üzere buhar banyoları yapılabilir. Bu buhar banyoları vücudun direnç kazanması açısından oldukça önemlidir. Yine bununla birlikte bağışıklık sisteminin güçlenmesinde olduğu gibi vitamin destekleri özellikle çinko ve c vitamini destekleri çok önemlidir.

Bağışıklık sistemiz güçlü olduğu sürece hastalıklara yakalanma oranınız düşecek ve hastalığa yakalandığınızda çok daha çabuk iyileşebileceksiniz.

Tüm insanlarda olduğu gibi solunum yolu hastalıkları hamileler için de kötü durumlar yaratabilir. Bunlara yakalanmamak için özen gösteren hamilelerin dikkat etmesi gereken noktalardan bir başkası da hijyen konusudur. Hijyenik şartların sağlanmasının en başında ise tabi ki ellerin yıkanmasıdır.

Özellikle hamileler ellerini sık sık yıkamalıdır. Bu durum hasta olanlar ile ya da dışarıda vakit geçirenler için daha da önemlidir. Hasta olan bireyler ile çok fazla yakın temasta bulunmama da bir o kadar o önemlidir.

İş ya da diğer sebepler dolayısıyla hasta kişiler ile temasta bulunuluyor ise mutlaka el ve yüz temizliğine özen gösterilmeli ve gerekli ise maske kullanılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Gül Suyunun Cilde Yüze Sivilceye Saça Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde gül suyu ve sivilce hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Herhangi bir hastalığa tanı koymak veya tedavisini planlamak amacıyla kullanılamaz. Bunu; sizin için en doğru şekliyle, ancak sizi muayene eden doktorunuz yapabilir.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: