user
Ankara Lüks Doğum Paketleri

Sıradaki içerik:

Ankara Lüks Doğum Paketleri

e
sv

Hamilelikte Güzel Kalmak İçin

170 okunma — 18 Temmuz 2018 00:00
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Her kadın hamilelik döneminde güzelliğinden bir şeyler kaybedeceğini düşünür. Evet bu kendinize dikkat etmediğiniz zaman gerçek olacak bir durumdur. Ama kendinize dikkat ederek gerekenleri yaptığınızda hamilelik dönemi boyunca da güzel kalabilirsiniz.

Tabiki de anne adaylarının en çok korktuğu şey hamilelikte bebek büyüdükçe büyüyecek olan kilolarıdır. Her kadın otomatik olarak kilo aldığında güzelliğini kaybedeceğini düşünür. Hatta gereğinden fazla zayıf olsa bile. Hamileliği doğanın size sunduğu bir nimet olarak kabul edip getirdikleri ile başa çıkmakta sizin elinizde.

Hamilelikte Cilt Bakımı

Hamilelik döneminden en çok etkilenen bölgelerden birisi de cildimizdir. Cildimizde hamilelik süresince çatlaklar ve sivilceler oluşabilir.Bunlara hazırlıklı olmamız lazım. Pek çok hormonal değişiklikle birlikte cildimiz artık bu değişimlere tepki vermeye başlayarak sivilcelenmeye ve çatlamaya başlayacaktır.

Hatta yer yer ciltte lekelenmeler bile görülse bunun sebebi büyük ihtimalle hamilelik döneminde görülen hormonsal değişimdir. Sizin ise bunlara karşı tamamen savunmasız olduğunuz söylenemez. Gerekli tedbirleri alarak bunların oluşmamasını veya daha az oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Yaz aylarında aşırı güneşe maruz kalmak değişen hormonal dengenin de etkisi ile birlikte cildinizde lekelenmelere sebebiyet verir. Bunun için güneş ışığına maruz kalmadığınız sürece cildinizde lekelenmeler oluşmayacak ya da az oluşacaktır. Yani yazın güneş ışınlarına dikkat etmek gerekir.

Hamilelikle birlikte cildinizin normalden daha fazla kuruması ya da normalden daha fazla yağlanması durumunda ise siz de ona göre cilt bakımı uygulamalısınız. Hamilelik döneminde cildiniz aşırı kuruyorsa, nemlendiriciler kullanarak bu kurumanın önüne geçebilirsiniz.

Yine aynı şekilde aşırı yağlanıyorsa nem dengesini düzenleyen ilaçlar ve kremler alınarak normal denge yakalanabilir. Kuruma sonucu çatlakların oluşmasını istemiyorsak vücudumuza kurumaya karşı iyi gelecek lanolinli kremler, badem yağı ve kakao sürebiliriz.

Bunlar cildimizin daha nemli olmasını sağlayarak çatlak oluşumunu engeller. Özellikle hamilelik döneminde aşırı sıcak su ile yıkanmak cildimizin daha da fazla kurumasına sebep olur. Bu yüzden yıkanırken olabildiğince soğuk ya da ılık su ile yıkanmak doğru olacaktır. Yaz aylarında sık sık duş almak yine cildimizin kurumasını sağlar.

Sivilce konusu özellikle hamileliğin ilk üç ayında sorun teşkil eder. Bu dönemde yağlı yiyecekler, baharatlı yiyecekler, domates, peynir gibi gıdaları aşırı tüketmemek iyi gelecektir. Sivilce için kullanılan ilaçlar genellikle karaciğerde etki eden ilaçlar oldukları için doktora danışmadan ilaç kullanımı kesinlikle yapılmamalıdır.

Çünkü bu ilaçların hamilelik sürecine olumsuz etki edebilme olasılıkları vardır. Yüz temizliğinde ise bol suyla ve uygun bir temizleme ürünü ile günde iki kere derinlemesine yıkamak gerekir.

Bu dönemde kırışıklık giderici, yaşlanmayı önleyici tarzı kremleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü içerikleri gereği oluşum maddelerinin etkileri daha tam tespit edilememişlerdir ve bu kimyasallar size ve bebeğe zarar verebilirler. Bu dönemde kullanmamak en iyisidir.

Hamilelikte Saç Bakımı

Gebelik döneminde hamile kadınların saçları daha fazla yağlanır. Bazı durumlarda ise saçlarda yıpranma ve kırılma oluşabilmektedir. Bu dönemde hem biraz kilo alacağınız hem de saç bakımı için sık sık ilgilenemeyeceğiniz için en iyisi kısa, taranması ve bakımı kolay bir saç stili seçmenizdir.

Böylelikle uzun zaman alan uzun saçlar yerine kısa zaman alan ve hamilelik döneminde bir anne olarak sizi sempatik gösterecek bir saç şekline sahip olursunuz. Yine saç bakımı için kullanılacak olan şampuanların ve kremlerin çoğu biyolojik içerikli olduğu için hamilelik döneminde kullanılmalarının bir sakıncası yoktur.

Özellikle hamileliğin 10. haftasına kadar saç boyatılmaması gerekmektedir. Eğer 10. haftadan sonra saçlarınızı boyatmak istiyorsanız organik boyaları tercih etmeniz doğru bir davranış olacaktır. Perma çektirmek ve saç düzleştirme işlemleri kimyasal maddeler ile yapılmaktadır. Bu yüzden bu işlemlerden hamilelik süresince olabildiğince uzak durmalısınız.

Hamilelikte Egzersizler

Nasıl olsa artık hamileyim ve kilo alıyorum diyerek egzersiz yapmayı bırakmak, hem daha fazla kilo alımına hem de sağlık açısından geriye düşmek demektir. Bu yüzden hamilelik döneminizde de egzersizlerinize devam etmelisiniz.

Özellikle hamilelik dönemi için tavsiye edilen egzersizleri yaparak hamilelik dönemi boyunca vücudunuzun formunu korumanız mümkündür. Hamilelik için bazı egzersizler daha uygundur.Bunlardan bir tanesi olan pilatestir.

Hamilelikte Kullanılacak Bakım Ürünleri

Hamilelikte etkilerini doktorunuza sorarak bazı bakım ürünlerini kullanmanız mümkündür. Siz de bir ürünü kullanmadan önce prospektüsünde yazanları iyice inceleyerek hamilelik veya bebek açısından herhangi bir zararı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Çünkü bu ürünler eğer zararlıysa mutlaka prospektüslerinde hamilelik döneminde kullanılmasının iyi olmayacağını belirtirler. Bunların yanında en önemlisi, siz ne kadar bakımsız olsanız ve ne kadar eski güzelliğinizden uzaklaştığınızı düşünseniz de şu anda karnınızda taşıdığınız ve bir gün kollarınıza alacağınız o bebek, dünyanın en güzel varlığının siz olduğunu düşünecektir. Bunu bilmek güzel olmak ve mutlu olmak için bir anne adayına yetmeli.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.