user
Bebekler İçin Doğal İlaçlar

Sıradaki içerik:

Bebekler İçin Doğal İlaçlar

e
sv

Hamilelikte Kahve Tüketimi

132 okunma — 03 Ocak 2019 11:40
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hamilelik kadınların en güzel ama en dikkat etmeleri gereken bir dönemi kapsar. Bebeklerini kucaklarına alacağı günü bekleyen anne adayları için en önemli durum beslenmelerine dikkat etmeleridir. Gün içerisinde almaları gereken besin veya belirli dozda tüketmeleri gereken içeceklerin başında ise kahve gelmektedir. Hamilelikte kahve tüketimi konusunda gerekli araştırmalar yapılmıştır. Sağlık örgütleri tarafından yapılan araştırmalar neticesinde anne adaylarının kahve tüketimi konusunda önemli ipuçlarına rastlanmıştır.

Hamileler Kahve İçebilir mi?

Genel olarak hamile kadınlar normal yaşamlarından daha dikkatli olmak zorundalardır. Günlük olarak kafein alımı belirli seviyenin altında olması gerekir. Bebeğin zarar görmemesi ve annenin rahat bir hamilelik geçirmesi için kahve tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Burada anlaşılan detay hamilelerin kahve içebilmesidir. Ancak günlük kahve dozuna dikkat edilmesi gerekir. Günlük 800 mg altında alınan kafein dozları hamilelikte herhangi bir sorun oluşturmamaktadır. Belirtilen dozun üstünde tüketilen kahve bebeğe zarar verecektir. Kısacası hamileler günde 3 fincana kadar kahve içebilirler.

Hamilelerin Alabileceği Kafein Doz Miktarları

Anne adaylarının tek arzusu sağlıklı bir bebek dünyaya getirmektir. Bu sebepten dolayı doğal ve dengeli beslenmenin yanı sıra günlük alınacak kafein miktarı da bu kapsamda önem taşımaktadır. Hamilelerin bir günde içmeleri gereken çay ve kahvenin kafein oranları;

Bir fincan çay:20-90 mg

Bir fincan kahve:65-120 mg

Bir bardak gazlı içecek: 45 mg

Bir küçük boyuttaki çikolata 10 mg olarak belirtilmektedir. Bu içeceklerin haricinde kafein tüketimi anne ve bebek için asla uygun değildir.

Kahveyi Fazla Tüketmek Anne ve Bebeğe Zarar Verir mi?

Kadınlar hamilelik döneminde kahve tüketimine dikkat etmemelerinde bazı sağlık sorunlarıyla karşılaşmaları kaçınılmazdır. Annede çarpıntı, uykusuzluk ve anksiyete gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Bu nedenden dolayı bu özel dönemde kafein alımı miktarı mutlaka sınırlandırılmalıdır. Yüksek miktardaki kahve ve diğer kafeinli ürünlerin tüketimi ise bebekte düşük kiloya ve huzursuz olmasına neden olacaktır. Bebekte bazı anomali durumlarda ortaya çıkması muhtemeldir. Bu nedenden açıkça söylenebilir ki, aşırı kafein tüketimi direk bebeğe geçmektedir. Bebeğin sağlıklı gelişimi önemli derecede etkilenecektir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.