user
Hamilelikte Depresyon Belirtileri ve Çözümü

Sıradaki içerik:

Hamilelikte Depresyon Belirtileri ve Çözümü

e
sv

Hamilelikte Karın Ağrısından Kurtulmak

404 okunma — 26 Şubat 2018 15:28
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hamilelerde görülen şikayetler arasında en sık rastlananı karın ağrılarıdır ve anne adayını bunaltacak dereceye gelebilir. Bu ağrıların birçoğu zararsızdır fakat bazı özel durumlarda annenin yada bebeğin sağlığını tehlikeye atacak oluşumları haber vermesinden dolayı doktor kontrolünde olunması gerekmektedir.

Karın ağrısının birçok farklı nedeni olabilmektedir ve eğer erken dönemlerden itibaren ağrılarınız başlamış ise hazımsızlıktan ve bağırsak hareketlerinin yavaşlamasından doğan ağrılar yaşıyor olabilirsiniz.

Bu tarz bir karın ağrısının en kolay çözümü az ve sık yemek olacaktır ki bunun yanı sıra lifli gıdalarla beslenerek bağırsak hareketlerinizi hızlandırabilir ve şikayetlerinizi azaltabilirsiniz.

Ayrıca su tüketimini bir miktar artırarak da aynı etkiyi yakalayabilirsiniz.

Çünkü gebelikte su tüketimi çok önemlidir ve anne adayının yeterli miktarda su içmesi gerekmektedir.

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde ve özellikle de son aylarında hamilelikte karın ağrısı şikayetleri daha çok artabilir.

Bunun sebebi ise bebeğin artık iyice büyüyor olması ve vücudunuzun kendisini doğuma hazırlıyor olmasıdır. Ufak tefek kasılmalar ve ağrılar elbette ki olacaktır ve kimi zamanda şiddetini artırarak sizi tedirgin edecektir.

Hiçbir karın ağrısı doğumu tetiklemez fakat vücudu doğuma hazırlamak için gerekli olan bu ağrılar istirahat ile azalır ve biraz nefes almanızı sağlayabilir.

Eğer dayanamayacağınız kadar çok ağrınız var ise ılık bir havlu ile ( çok sıcak olmamalı ) karnınızı sararak kaslarınızın yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle biraz daha rahatlamış hissedeceksiniz.

Rahme uygulanan baskıdan ötürü oluşan bağ gerilmesi anne adayına karın ağrısı hissi veriyor ise ılık havlu yöntemi çok işinize yarayacaktır. Ayrıca şişkinlik ve reflü gibi şikayetlerde artış söz konusu ise mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bu tip durumlarda kullanılabilecek bazı ilaçlar vardır fakat mutlaka doktorun önerdiği dozda kullanılmalı ve reçete edilmelidir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.