user
Hamileliğin (Gebeliğin) 40. Haftası

Sıradaki içerik:

Hamileliğin (Gebeliğin) 40. Haftası

e
sv

Hamilelikte Saç Boyama ve Kına Yakmak Zararlı mı

641 okunma — 13 Haziran 2013 09:29
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hamilelik döneminde saçların boyanmasıyla ilgili yapılan hiçbir çalışmada zararlı bulgular elde edilmemiştir.

Bu konu üzerinde hayvan deneylerinde gelişmekte olan fetusta her hangi bir anomaliye rastlanmamıştır. Ancak şu da bir gerçek ki saç boyalarında ki kimyasal maddelerin hemen hepsi yüksek düzeyde toksiktirler.

Bazı doktorlar hastalarına bitkisel özlü saç boyalarını kullanmalarını önermektedirler. Sıklıkla kullanılan, kalıcı ve yarı kalıcı boyaların içindeki maddelerle yapılan deneylerde anne karnındaki bebek üzerine zarar verici etkileri görülmemiştir.

Tedbirli davranmak için, doğum sonrasına kadar saçlarını boyatmayabilirsiniz, saçınızda değişiklik yapmak, beyazlarınızı gizlemek veya dip boya yaptırmak istiyorsanız, gebeliğin ilk üç ayından sonra, bitkisel saç boyaları kullanabilirsiniz.

Saç boyalarında yüksek düzeyde kimyevi madde bulunmaktadır. Boya kullanımından sonra ciltte emilip idrar yolu ile atılmaktadır. Saç boyasının solunmasıyla kana geçen kimyevi maddenin miktarı ciltle emiliminden daha fazladır.

Hamilelikte  saçınızı boyarken doktorunuzdan izin almanız gerekir. İyi havalandırılmış bir ortamda boya yapılmalıdır. Boyanın ardından saçlarınızı soğuk suyla yıkamanız ciltten emilimini azaltacaktır. Her ne kadar bebeğe geçen kimyevi madde saptanmamış olsa da gebeliğin 3. ayından sonra bitkisel boyalarla yapılması önerilmektedir.

Saça boya sürmenin herhangi bir olumsuzluğu kanıtlanmış olmamasına rağmen yine de kimyasal içeriğinden dolayı insanlar bu konuya tedbirli davranmaya devam etmektedirler.

Her şeye rağmen yinede gebelik süresi boyunca saçları yıpranan ve değişiklik yapmak isteyen bayanlar kendilerini bu konuda iyi hissetmek isterler ve kendilerine özen göstermek isterler.

Hem içinde bulundukları psikolojik değişim hem de gebeliğin verdiği fizyolojik değişim kadınları etkileyebilir. Bu konuda gebelerin yapacakları ve herkesçe önerilen tek uygulama kına olabilir.

Saçlarını boyamak isteyen ve boyamayı risk olarak gören gebeler saçlarına kına yapabilirler hem bitkiseldir hem de hiçbir yan etkisi yoktur.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

avatar
 • İsim yazınız 9 yıl önce
 • Merhaba ben 37 haftalık hamıleyım saclarımı boyıcam zararlı dıye korkuyorum