user
Yeni doğan bebekte Kalça Çıkığı nasıl anlaşılır belirtileri

Sıradaki içerik:

Yeni doğan bebekte Kalça Çıkığı nasıl anlaşılır belirtileri

e
sv

Kegel egzersizi nedir, nasıl yapılır faydaları nelerdir

497 okunma — 17 Mayıs 2014 09:45
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kegel egzersizleri bayanların doğum yaptıktan sonra kaslarının zayıflamasından dolayı güçlendirmesini sağlamak için yapılan hareketlerdir. İdrar kaçırma, öksürürken, hapşururken ya da güldüğünüzde gerçekleşebilir. Kegel egzersizlerini yaptığınızda bu sorunuz çözülecektir.

Pelvik tabanı kasları mesane, vajina ya da rahmin iyi şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Bu organlar dışkınızı yaparken de çalışmaktadır. Orgazm olmasında da etkilidir. Yani kegel egzersizler ile pelvik tabanı kaslar kuvvetlenir.

Kegel egzersizleri için pelvik tabanı kas gruplarını öğrenmeli ve mutlaka hissedilmelidir. Bu egzersizleri her yerde yapabilmeniz mümkündür. Kas gruplarını bildikten sonra gün içinde 100-200 arası kasları kasıp gevşetebilirsiniz.

Bayanların çoğu pelvik tabanı kaslarını bulmakta zorluk çekerler. Pelvik kaslarınızı birkaç hareket ile anlayabilirsiniz. Mesela tuvaletinize oturunuz , idrarınızı yaptığınızda idrarınız akarken birde durdurduğunuzda kullandığınız bu kaslar pelvik kaslarıdır. Doğru kasları bulduğunuzu, hareketi tekrar tekrar yaptığınızda anlayabilirsiniz. Ama bu kas hareketlerini yaparken karın, uyluk ve de kalça kaslarınızı kasıp kasmadığınıza dikkat ediniz.

Başka bir örnek verirsek, ilk önce sırt üstü yatınız ve de biraz gevşeyip nefes alıp verirken vajinanızın içine parmağınızı yerleştiniz ve parmağınızla etrafında gezinerek kasları çalıştırabilirsiniz. İdrarınızı tutuyormuş gibi yapmanız faydalı olabilir.

Bazı kegel egzersizleri çeşitleri ;

-Ayakta pelvik kası hamlesi

-Ayakta belinizi bükme

-Yer uzanarak köprü yapma

-Yüzükoyun şekilde basıp kalmak

Kegel egzersizi gebe kadınlar için değişik şekillerde olabilir. Gebelerde görülen en iyi teknik ise; idrarınızı tamamen boşaltmalısınız. Pelvik kaslarınızı 10 a kadar sayarak kasınız. Kaslarınızı gevşetiniz ve yeniden 10 a kadar sayınız. Gün içinde 3 kez 10 ar defa olmak üzere devamlı yapabilirsiniz.. Gebeler bu egzersizleri istedikleri şekilde oturarak ya da yatarak yapabilirler.

Kegel egzersizleri idrar kaçırma sorununu gidermede, mesane ve barsak sarkmasını engellemede, doğum sonrasında vajinanın eski haline gelmesini sağlamada, eşler için cinsel doyumun yaşanmasında, orgazm fonksiyonunun olmasında, cinsel ilişkinizdeki ağrıları gidermede çok büyük faydası vardır.

Kegel egzersizlerini başlamanızla beraber 4-6 haftada faydasını görürsünüz ama en az 6 ay yapılmalıdır. Eğer kegel egzersizlerinde ağrı hissederseniz o zaman bu egzersizleri doğru şekilde yapmadığınız anlamına gelir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.