user
Epidural anestezi ve Sezaryen, riskleri ve yan etkileri

Sıradaki içerik:

Epidural anestezi ve Sezaryen, riskleri ve yan etkileri

e
sv

Pelvik mr açı, enfeksiyonlar ve ventrikül genişlemesi

324 okunma — 29 Kasım 2013 09:23
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bu yazımızda gebelik döneminde anne karnında olan ve karşılaşılması muhtemel bir takım sorunlar ile ilgili siz değerli okurlarımızı bilgilendirmek istiyoruz.

Bu sorunlardan biri ventrikül genişlemesi olarak adlandırılmaktadır. Peki, bu genişleme ile ilgili karşılaşılan sorun tam olarak ne olmaktadır? Bebeğin kafasının içindeki sıvıyı ve omurilik sıvısını barındıran noktalarda ileten yapılarda genişlemesi ile oluşan bir sorundur.

Ventrikül genişlemesi bebeğin down sendromlu doğma olasılığını arttıran etkenler arasındadır. Bu yüzden mutlak suretle gebeliğinizin her döneminde uzman hekimlerden kontrol görmeniz son derece faydalı olacak ve bir takım olumsuz durumların önüne geçme de etken rol üstlenecek olgulardan biridir.

Yani kısacası belirtmek isteriz ki bu genişleme down sendorumu belirtilerinin başladığı manasına gelen bir genişleme olarak ifade edilebilir.

Peki, gebelik döneminde down sendorumu belirtisi olarak ifade edilen başka sorunlarla karşılaşma durumu söz konusu mudur? Bu da gebe kalan ya da aday bayanların sıkça aradığı cevaplardan biridir. Bu sorunun cevabını da siz değerli okurlarımıza aktarmak istiyoruz.

Bebeğinizin leğen kemikleri arasında olması gerekenden daha büyük bir açı var ise buna pelvik açı diyoruz. Pelvik açının genişlemesi de down sendromu belirtilerinin başında gelmektedir. Ancak bu tamamen kesinleşmiş bir bilgi de değildir.

Uzmanlar bu konu hakkında daha detaylı ve emin bir şekilde bilgi sahibi olmak için çalışmalarına hızla devam etmektedirler. Konunun hassas ve önemli olması sebebi ile siz değerli okurlarımıza önerimiz mutlaka rutin bir şekilde kontrollerini gerçekleştirmek olmalıdır.

Eğer sağlıklı bir gebelik süreci yaşamak istiyorsanız bu konuya ayrıca bir özen göstermeniz gerekmektedir. İsterseniz internet üzerinden karşılaşılması muhtemel bu iki sorun ile ilgili detaylı bir araştırma yapabilir ve bilgi elde edebilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.