rus takvimi

Anasayfa › Hamilelikte Hastalıklar - Sorunlar ›

Sorunsuz Hamilelik Dönemi Yaşamak İçin Dikkat!

Gebelik sırasında dikkatli olunacak bir çok farklı hususlar mevcuttur. Bunun sebebi gebelik ana için bütün açılardan son derece yeni ve değişik bir yaşantı olmanın yanı sıra ayrıca annenin her bir hareketinde karnındaki çocuğu da düşünmesi zorunlu olan bir dönemdir. Bu durumda hamile kadınların dikkat etmesi ve özen göstermesi lazım öteki hususlardan örnekler verilmiştir, değinilen her bir konunun kapsamlı açıklamalarını portalımızda bulabilirsiniz.

Hamilelik döneminde en başta itina verilmesi gereken konu ilaçlardır. Bunun sebebi bu sırada kullanılmış olan ilaçlar artık yalnızca anne adayını değil bebeği de ilgilendirecektir. Bu neden ile gebelik döneminde uzmana baş vurmadan ağrı önleyici dahil hiçbir ilaç almamanız gerekmektedir. Buna ek olarak doğum uzmanının belirttiği ilaçlara harfiyen uymanız gerekir.

Portalımızda eczanelerde satılan ilaçların hamilelik süresince alınmasının tehlikeli olup olmadığını takipçilerimiz için inceleyip yazdık. Ancak bir kez daha vurgulamak isteriz ki bu bilgiler yalnızca done amaçlı olarak, anne adaylarımızın uyması lüzumlu temel bilgiler hekim direktifleridir.

 

Hamilelik süresinde sigara, alkol benzeri bağımlılık yapan maddelerden bütünüyle uzak durulması gereklidir.

Az da olsa kanama ortaya çıkarsa, şiddetli ateş, güçlü bulanma ve kusma, rahatsız edici başağrısı durumunda ve öbür önemli rahatsızlıklar ortaya çıktığında vakit geçmeksizin derhal hastaneye gidilmelidir. Hamilelik sırasında kimi rahatsızlıklar önemli sıkıntıların elçisi olabilmektedir.

Hekim kontrol vakitlerine ve test zamanlarına itina ederek tam zamanında riayet göstermek gerekmektedir. Hamilelik sırasında bir testin spesifik zamanı vardır, zamanını kaçırıp gittiğinizde çok geç olabilmektedir.

Gebelikte bol, vücudunuzu rahatsız etmeyen giyim şekli tercih edilmelidir. Yüksek ayakkabılar tercih edilmemelidir. 2-3 cm topukları olan rahat, ayakları sıkmayan ayakkabılar tercih edilmelidir.

Kedi sahibi gebelerin bazı kurallara itina etmesi gerekmektedir, sahibi olduğu hayvanın dışkısıyla temas edebilecek taraflara dokunmamaları gerekmektedir.

Çay, nescafe, kola tipinde içeceklerin çok fazla kullanılmaması gerekir.

Röntgen ışınlarından kaçınılmalıdır. Her türlü tetkik ve araştırma yapılmazdan önce doktorunuza danışın.

 

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Herhangi bir hastalığa tanı koymak veya tedavisini planlamak amacıyla kullanılamaz. Bunu; sizin için en doğru şekliyle, ancak sizi muayene eden doktorunuz yapabilir.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: