rus takvimi

Anasayfa › Hamilelik ›

Türk Kahvesinin Faydaları

Türk geleneklerinin değişmeyen içeceklerinden biri Türk kahvesinin, aslında bir şifa kaynağı olduğunu biliyor muydunuz? Birçoğumuz yemeklerden sonra günde bir ya da iki defa Türk kahvesi içiyoruz, dost ortamlarında, misafirlikte, kız isteme merasimlerin de ise mutlaka içiyoruz. Atalarımız boşuna dememiş: ‘bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır’ diye. Evet, ata geleneği olan bu içeceğimiz doğru miktarlarda tüketildiğinde vücudumuza birçok açıdan fayda sağlamaktadır.

Kansere karşı Türk kahvesi için!

İçeriğinde birçok koruyucu barındıran kahve, antioksidan özelliği sayesinde bizi birçok kanser türünden koruyor. Kanserden korunmak için düzenli olarak günde bir ile üç fincan arasında kahve tüketmemiz yeterli. Uzmanlar; günde üç fincandan fazla kahve içmenin ise yarardan çok zarar sağlayacağını belirtiyor.

Türk kahvesi zayıflatıyor.

Spor yapmadan yarım saat önce içilecek bir fincan şekersiz Türk kahvesi yağların yakılmasını kolaylaştırıyor. Kahve vücuttaki adrenalin hormonunu tetikliyor, kan dolaşım sistemini uyarıyor ve yapacağımız spordan daha çok verim almamızı sağlıyor.

Türk kahvesi tansiyona iyi geliyor!

İçeriğindeki kafein anlık olarak tansiyonu yükseltse de, yapılan araştırmalara göre düzenli Türk kahvesi içenlerin daha düzenli tansiyona sahip olduğu belirtiliyor. Ayrıca kahve endotel yapıyı (damarların içinde bulunan hücre yapısı) koruyarak, yüksek tansiyonun getireceği olası tehlikelerden bizi koruyor.

Reklam Alanı

Türk kahvesi diyabetten koruyor!

Günde 600 ml Türk kahvesi içenlerin tip 2 diyabete yakalanma riski %23 oranında azalıyor. Bu araştırmayı yapan Almanyalı bilim adamları; Türk kahvesinin mucizevi bir içecek olduğunu ifade ediyor.

Türk kahvesi karaciğer dostu!

Karaciğerde meydana gelebilecek yağlanma ve iltihaba karşı Türk kahvesi son derece koruyucu bir etkiye sahip. Günde bir fincan kahve içmek karaciğerimizi olası tehlikelerden koruyor ancak kahve içmeyi abartmamamız gerektiğini unutmayalım.

Unutkanlığa karşı Türk kahvesi için!

Düzenli olarak Türk kahvesi içen kişilerin ileri yaşlarda çıkması muhtemel unutkanlık ve Alzheimer hastalıklarına karşı bağışıklık kazandıkları biliniyor. Türk kahvesi beyin fonksiyonlarının düzgün çalışmasında son derece etkili, bu yönüyle unutkanlık ve dikkat dağınıklığına karşı uzmanlar günde bir fincan Türk kahvesi içmemizi öneriyor.

Türk kahvesi kalbi koruyor!

Günde bir defa Türk kahvesi içenlerin kalp hastalıklarına yakalanma riski ciddi derecede azalıyor. Kahve; antioksidan özelliği ve damar onarıcı özelliği sayesinde kalp ve damar hastalıklarından koruyor, kalp krizi riskini azaltıyor.

Bir önceki yazımız olan Doğum Kontrol Haplarını Kimler Kullanamaz? başlıklı makalemizde doğum kontrol hapı, doğum kontrol hapı kullanımı ve doğum kontrol hapını kimler kullanamaz hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.

film izle

SOSYAL AĞLARDA BİZ: