user
Gebelik kaç günde belli olur ne zaman anlaşılır

Sıradaki içerik:

Gebelik kaç günde belli olur ne zaman anlaşılır

e
sv

Anne karnındaki bebek sesleri duyar mı, hangi müzik dinlenmeli

51 okunma — 26 Mayıs 2014 10:37
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Anne adaylarının ilk önce önem verdiği bebeğinin sağlık durumunun iyi olmasıdır. Bebek, rahme düştüğü zamandan itibaren anne karnında bazı hormonlar salgılanmaya başlamaktadır. Bu şekilde kadınlar, anne olma hazırlığına başlamış bulunur. Bebek ile anne duygusal bir bağ kurarlar. Anneler için gebelik evresinde bir bilinmezlik vardır, bebeğin duyup duymaması, görüp görmediğidir.

Anne Karnındaki Bebek Duyabilir mi?

Anne karnında bebeğin gelişimi 24.haftada tamamlanmaktadır. 25.haftadan sonra bebek artık annenin ve babanın sesini duyabilmektedir. Hatta dışarıdan duyduğu her sese tepki vermektedir. Anne karnındaki bebek kalın sesleri duyamaz ama ince, tiz olan sesleri duymaktadır. Bunun sebebi ise rahim duvarın kalın olması ve kulağının az gelişmiş olması ile ilgilidir. 32 haftaya geldiğinde bebek artık yeni doğan bir bebek gibi sesleri hatırlamaya başlar. Anne konuştuğu zaman artık bebek anneye cevap olarak tepki verebilmektedir.

Bebeğiniz anne karnında kalp atışınızı, nabız sesi arada da bağırsak seslerini duyar. Bu sesler klasik müziğe benzer. Bebeklerin en sevdiği müziklerden biride rahim içindeyken duyduğu seslere benzettikleri düşünüldüğü Mozart müzikleridir.

Bebeğinizle sıklıkla konuşarak ya da çok sakin bir dille şarkı söyleyebilirsiniz. Bebeğiniz sizin sesini doğumdan sonra tanımaktadır. Eşinizin de sizin konuşmalarına katılabilir. Babasının sesini de ayırt etmesini sağlayabilirsiniz.

Anne Karnındaki Bebek Görebilir Mi?

Bebekte görme en son gelişmiş olan duyu sistemidir. Anne karnındaki bebeğin göz kapakları 26.haftada açılır ve göz kırpmaya başlamaktadır. Rahim içini karanlık olarak düşünürüz ama ışığı da geçirir. Yani bebeğiniz gece ve gündüzü seçebilir.

Bebeğinizin gözbebekleri 33. Haftadan sonra ışığı fark edip tepki verebilmektedir. Bebek 30 cm uzaklığa kadar görebilmektedir. Tek yumurta ikizleri olan bebekler 26-27.haftadan sona birbirlerini görürler.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.