user
Kilo ve şişmanlık Hamile (gebe) kalmayı engeller mi

Sıradaki içerik:

Kilo ve şişmanlık Hamile (gebe) kalmayı engeller mi

e
sv

Gebelik kaç günde belli olur ne zaman anlaşılır

86 okunma — 22 Mayıs 2014 09:16
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Gebe kalmak isteyen anne çok heyecanlı olup adet gecikmesi yaşadığı gibi eczaneden temin edebileceği idrardan bakılan gebelik testi alırlar.

Bu test hem ucuz hem de kolay bir yöntemdir. Ayrıca anne olmak isteyen kişi bu testi sadece kendi görebileceği için özeldir. Anne adayı için herkezden önce gebe kalıp kalmadığını görmek çok önemlidir.

Eğer gebelik oluşmuşsa herhangi bir testin belirleyebilmesi için hCG adı verilen hormonun bulunması şarttır. Bu hormon sadece gebelikte salgılanmakta ve bunun içinde döllenen yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekmektedir. Teorik açıdan bakarsak hCG hormonu döllenme gerçekleştikten sonraki 9. gün sonra salgılanır. Bu hormonundan kanda yükselmesi erken olur ama idrara ulaşması için zaman gerekir.

Düzenli şekilde adet oluyorsa ve adet tarihiniz beklenilen zamanda gelmemiş ise gebe olma ihtimaliniz vardır. Kan testinizi yaptırabilir, gebe kalıp kalmadığınızı öğrenebilirsiniz. Kan testiyle adetinize 4,5 gün kala bile gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. İdrar testi ile adetinin gecikmesinden 7 gün gibi bir zaman geçmesinden sonra belirlenir.

Gebelik belirtileri genellikle de adet gecikmesinden 1-2 hafta sonra başlamaktadır.

Gebelik belirtileri ;

* Adetin gecikmesi

* Göğüslerdeki hassasiyet

* Sık olarak tuvalete çıkma

* Mide bulanması ve ekşimesi

* Kokulara karşı duyulan hassasiyet

* Halsizlik

* Baş dönmesi

* Ruh halinde bir değişim

* Vücuttaki ışı artışı

Tüp bebekte hamilelik transferi ne zaman belli olur?

Tüp bebek tedavisin en son basamağı embriyo aktarımıdır. Embriyolar rahime devamlı yumurta toplanması ile 48 -72 saat içerisinden 2-8 hücreli iken yerleştirilmektedir. Embriyo transferi yapıldıktan 2 hafta sonra kanda gebelik testi yapılabilir. Bu testte gebeliğin olup olmadığı görülür.

Tüp bebek aktarımından sonra ise gebelik testide görüldükten 1 – 10 gün gibi zaman diliminde gebelik ultrasonda belli olabilmektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.