user
Gebelikte bel ağrısı, boyun ağrısı ve sırt ağrısı

Sıradaki içerik:

Gebelikte bel ağrısı, boyun ağrısı ve sırt ağrısı

e
sv

Kilo ve şişmanlık Hamile (gebe) kalmayı engeller mi

239 okunma — 20 Mayıs 2014 10:20
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Anne adaylarının vücutlarında gebelik boyunca değişiklik olacağı için gebe kalmadan önce dikkat etmeleri gerekmektedir. Bunlardan biri de kilolu olmaktır. Kilolu olmak gebe kalma riskini azaltmaktadır.

Kilolu olmak adet düzensizliğine yol açabildiği için yumurtlama fonksiyonlarını da olumsuz şekilde takip edip gebe kalmayı etkiler. İdeal kiloda olmanız gebe kalmanızı kolaylaştır.

Kilolu kadınlarda cinsel isteksizlik ve ilişki sıklığında azalma görüldüğü içinde gebe kalma zorlaşmaktadır.

Fazla kilolu olan bayanların gebe kalmadan önce kiloların vermeleri çok önemlidir. Özellikle kilolu olmak hamilelik şekeri, hipertansiyon, idrar yolu enfeksiyonu, zehirlenme, kilolu bebek, ölü doğum gerçekleştirme ve doğan bebekte şekil bozukluğu görülme riskini arttırmaktadır. Bazı durumlarda da doğumdan sonra kanamanın fazlalaşması ve de rahimde yara olmasına yol açabilmektedir.

Böyle sebeplerin olmaması için gebe olmak isteyen kadınların, öncesinde az yağlı, lifli diyetle beslenerek ve de egzersiz yaparak kilolarından kurtulabilirler. Gebelikte diyet uygulanmadığı için gebelik öncesi diyet yaparak fazla kilolarınızdan kurtulmanız gerekir.

Diyet yaparken, besin seçiminde özellikle vitaminin C ve E den zengin olanları seçmekte fayda vardır. Kafein mutlaka bırakılmalıdır. Fazlaca yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Gebelik için ideal kiloya ulaşabilmesi için sağlıklı bir diyet yapılması ve mutlaka da bu konuda uzman kişilerden yardım alınması gerekmektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.