user
Çocukların Birey Olmaları

Sıradaki içerik:

Çocukların Birey Olmaları

e
sv

Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

464 okunma — 16 Temmuz 2018 01:32
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bebeğinizin en çok ihtiyacı olan ve büyümesi için en gerekli besin anne sütüdür. Anne sütünün artması ve daha fazla faydalı olması için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir.

Bu süreç içinde tüm sorumluluk annede değildir. Anneye ne kadar destek olunursa morali ne kadar yüksek tutulursa annenin sütü de o kadar verimli olacaktır.

 Bebeğinizi mutlaka daha sık aralıklarla emzirmeye dikkat edin!

Bebek yeni doğduğunda mutlaka 2 saatte bir kabul edeceği miktarda emzirilmelidir. Daha fazlasını emzirmeye zorlayarak tek seferde doyurmaya çalışmayın.

Zaten o emmek istediğini ağlayarak size belli edecektir. Bebeğin gece uykusunda dört ile beş saat kadar uyumasına izin verdikten sonra uyandırıp emzirmeniz faydalı olacaktır.

İlk aylarda bu düzeni sürdürmek bebeğin gelişmesi ve başarı ile kilo almasını sağlamak için önemlidir. Her ne kadar anne için yorucu bir süreç olsa bile bebeğinin sağlığı için buna değecektir.

“Göğsüm dolduktan sonra emziririm” gibi bir düşünceye kapılmayın!

Bebeğinizi emzirmek için göğsünüzün dolmasını beklemenize gerek yoktur çünkü göğsünüzde mutlaka çocuğunuzu emzirecek kadar süt bulunur.

Bebek emzirildikten sonra anne vücudundaki hormonlar uyarılarak tekrar süt üretimi başlamasını sağlarlar. Göğüsleriniz çok dolu olduğunda, bebeğiniz çok doyacak demek değildir. Bebeğin ne kadar meme emdiği ancak aldığı kilo ile anlaşılır.

Emzirme sürelerinizi uzun tutmaya çalışın!

Bebek emzirilirken bir göğsü bitirmeden diğerine geçmeyin. Bebeği emzirip dinlendirerek uzun sürede daha çok süt emmesini sağlayın.

Anne vücudunda iki tip süt vardır. Bunlardan birisi sulu süt diğeri de yağlı süttür. Bebeğinizi uzun süre emzirirseniz hem yağlı sütü hem de sulu sütü alma şansı bulacaktır. Bu da bebeğin sağlığı ve gelişimi açısından oldukça önemlidir.

Emzirme sırasında sadece bebeğinize ve emzirme olayına odaklanın!

Emzirme olayı bir nevi bebek ile anne arasında oluşan bir bağdır. O bağı oluştururken bebekle ne kadar ilgili olursanız o kadar yakınlaşacak ve onunla aranızdaki bağı o kadar sıkı tutacaksınız.

Bu bebeğinizin size olan bağlanmasını da arttırır ve daha fazla emmek ister. Bebeğinizi emzirirken bir yandan onu okşayıp şefkat göstererek emzirme işini onun açısından daha da sevecen bir iş haline getirebilirsiniz.

Bu yüzden bebeğinize biberon tarzı gereçlerle emzirmezseniz bu aradaki bağ açısından daha faydalı olacaktır.

Anne Sütünün Yetersiz Olmasının Sebepleri;

Bazı sebeplerden ötürü anne sütünün yetersiz olması durumu söz konusudur. Bu sebepler arasında en önde geleni beslenmedir.

Anneler yetersiz besleniyorsa, dengeli ve düzenli bir beslenme söz konusu değilse anne sütü yetersiz olabilir. Bir diğer faktör ise annenin gününün yorucu geçmesi, aşırı yorulma ve terleme ve yeterince dinlenememesidir.

İşin bir de psikolojik yönü vardır. Anneler lohusa döneminden ruhsal anlamda ciddi problemler yaşayabilirler. Bu dönemde annelerin yaşadığı bazı kaygılar vardır. Bu kaygıları ana başlıklarla belirtmek gerekirse ;

Bebeğimi yeterli derecede besleyebilecek miyim?

Bebeğime gereken şekilde bakabilecek miyim?

Bebeğimi koruma altında tutabilecek miyim?

-Tüm bunlarda başarı derecem ne olacak?

tarzında kaygılardır. Fakat bu kaygılar anneye pekte olumlu yansımaz.

Bu tip kaygılarda anne sütünün yeterliliğini düşürebilecek etkenlerdendir. Bunun yanı sıra çevre baskısı da eklenirse o zaman sütün yetersizliğinden bahsetmek mümkün olabilir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.