user
Mol Gebelik Nedir?

Sıradaki içerik:

Mol Gebelik Nedir?

e
sv

Bebekler Ne Zaman Ne Yemeli?

496 okunma — 14 Ocak 2019 16:20
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yeni doğan bebekler ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. Bu süre zarfında su dahi verilmemelidir. Çünkü anne sütünün yaklaşık %90’nı sudan oluşmaktadır. Anne sütü bebeğin ihtiyacı olan tüm besin öğelerini içerir, bu dönemde sadece D vitamini desteği sağlanmalıdır. Tüm anne ve anne adaylarının en çok merak ettiği soru bebekler ne zaman ne yemeli? İşte merak edilen soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Anne Sütü Neden Önemlidir?

Anne sütü sindirimi en kolay besindir. Bebeklik döneminde anne sütü ile beslenen bebeklerin, diğer besinlerle beslenen bebeklere göre bağışıklık sistemi daha kuvvetlidir. Anne sütü alan bebeklerin, diğer bebeklere göre obezite riski düşüktür. Ulaşılması en kolay besin öğesidir. En ucuz fakat en değerli besindir. Emzirme ile anne-bebek arasında duygusal bağ kuvvetlenir. Güvenli bağlanmanın temelleri emzirme ile atılır. Emzirme bebeğin psikolojik olarak rahatlamasını sağlar.

Ek Besinlere Ne Zaman Başlanmalıdır?

Yazımızın başında da dediğimiz gibi yeni doğan bebekler için en ideal besin tabi ki anne sütüdür. Fakat bazen anne sütü yetersiz olabilir ya da olmayabilir bazen de annenin kullandığı ilaçlara bağlı olarak bebeğe anne sütünün verilmemesi gerekebilir bu durumlarda çocuk hekiminin önerisi ile bebek formül mama ile desteklenebilir. Bu haller dışında normal şartlarda ek besinlere bebek altı aylık olunca başlanmalıdır. İlk etapta nötr tat dediğimiz ve alerji oranı en düşük olan evde mayalanmış taze yoğurt verilmelidir. Akabinde sebze püresi, meyve püresi ve hafif rafadan olacak şekilde pişirilmiş yumurta sarısı verilmelidir. Burada dikkat etmeniz gereken detay bebek ortalama yedi aylık olana kadar bir porsiyon uygulamasına gitmeyiniz. Tatları tanımasına izin verilmelidir.

​​​​​​​Hangi Ayda Hangi Ek Besini Vermeliyim?

Bebeklerde ek besinlere başladıktan sonra da anne sütünün önemi devam eder ki bunun için uzmanlar iki yaşına kadar anne sütünün önemini vurgularlar. Bebeğiniz yedi aylık olduğunda bir yumurta sarısını yiyebilir. Bir küçük kâse yoğurt yiyebilir. Dokuz aydan sonra sizinle masaya oturup aile yemeklerini tatmaya başlayabilir. Burada önemli olan bebeklere bir yaşına gelene kadar tuzsuz ve baharatsız yemek verilmelidir. Bir yaşından önce bal, inek sütü ve yumurta akı verilmemelidir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.