user
Bebeklerde Cinsiyet Farklılıkları

Sıradaki içerik:

Bebeklerde Cinsiyet Farklılıkları

e
sv

Bebekler ve Kardeşleri

368 okunma — 14 Temmuz 2018 14:15
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bebekler, doğduklarında içinde başka insanların olduğu bir dünyada kendilerini bulmaktadırlar. Ufak bir aileye doğan bir çocuk kendisini anne ve babası tarafından oluşturulmuş bir topluluk içinde bulmaktadır. Diğer yandan kalabalık bir aileye doğan bir çocuk kendisini kardeşleri, anne, babası ve akrabalarından oluşan bir toplumun içine doğmuş bulacaktır.

İnsanların kabile olarak yaşadıkları zamanlarda yeni doğan çocuk kabileye gelen yeni bir fert olarak algılanmaktadır. Geçmişe oranla aile fertlerindeki kişi sayısı zamanla azalmaktadır ve bu sosyal değişimin bebekler için farklı etkileri bulunmaktadır.

Tek Çocuk

Kardeşi olmayan bir çocuğun hem avantajları hem de dezavantajları bulunmaktadır. Avantajları arasında anne ve babasının tüm dikkatini üstünde toplaması ve her şeyin kendisine ait olması vardır.

Eşyalarını paylaşacağı kardeşleri yoktur, aynı zamanda evdeki alanın hepsi de onundur. Dezavantajları ise hayat hep böyle devam etmeyecektir; küçük yaşta hayatı paylaşmayı ve zorlukları öğrenebileceği bir deneyim yaşamayacaktır.

Yuvaya başladığında, tek çocuklar ilginin odağı olamaya alışmış olacaklardır ve kardeş ile büyüyen çocuklara göre dezavantajlı bir durumda olacakladır.

En Büyük Çocuk

İlk doğan ve kendinden küçük kardeşleri olan çocuklar diğerlerine göre daha avantajlıdır. Hayatının ilk iki senesi anne ve babasının tüm ilgisini alarak tek çocuk gibi büyümektedir; ne kadar çok sevildiğini hiçbir kesintiye uğramadan öğrenmektedir.

Tam kendini beğenmiş olmaya başlayacakken ikinci bebek gelecektir ve neredeyse anne ve babasının tüm ilgisi bu bebeğe kayacaktır. Kendisinin bununla yüzleşmesi gerekecektir fakat bu yüzleşme sonucu kendisine verdiği değeri kaybetmeyecektir.

Buda demek oluyor ki, kişilik temelleri kuvvetli bir şekilde önceden atılmış ve oluşmuş olacaktır. Paylaşımı da öğreneceği için kendine güvenen ve sosyal olabilen bir yapısı olacaktır.

Küçük Kardeş

Diğer çocuklar olan bir eve doğan bebek genellikle sosyal bireyler olarak büyümektedir. Fakat kendilerine olan güvenleri o kadar yüksek değildir. Çocukluk döneminde genellikle hep ikinci sırada olacaklardır.

Her oyuncağın onun için olmadığını öğrenecektir; kendi için olan oyuncakları bile büyük kardeş veya kardeşlerinin kucağında bulabilir. Bütün bu dezavantajlara rağmen ailenin küçüğü olarak avantajlı olduğu noktalardan bir tanesi dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı onu koruyabilecek kardeşlerinin olması onun için büyük bir avantajdır.

Diğer Bebek ve Çocuklar ile İlişki Kurma

Bebekler, başka bir bebek ile karşılaştıklarında, onu etrafındaki keşfedilmeyi bekleyen diğer nesneler gibi görmektedirler. Bir oyuncak ile bebek arasındaki farkı henüz daha anlayamamaktadırlar ve empati kurma beceresi henüz oluşmamıştır.

Sosyalleşme çok sonraları olmaktadır henüz çok küçükken karşılaşılan bebekler sosyalleşmemektedirler. Karşılıklı oturan iki bebek birbirlerini taklit edebilirler fakat bu durumda herhangi bir gerçek sosyalleşme gerçekleşmemektedir.

Bebeklerden bir tanesi ağlamaya başlarsa karşısındaki bebek de mutlu olmadığını belli etmeye başlayacaktır fakat bu karşısındaki bebeğin ağlamasından ziyade yüksek sese duymuş olduğu rahatsızlıktan dolayıdır.

Bebekler aynı şekilde bir oyuncağa da tepki göstermektedirler. Bebekler henüz karşısındakinin canlı olduğunu anlamadığı için aile içinde bakılan hayvanlarda çok sonraları onlar ile tanıştırılmalıdır ve katiyen onlar ile yalnız bırakılmamalılardır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.