user
Anne karnındaki bebek sesleri duyar mı, hangi müzik dinlenmeli

Sıradaki içerik:

Anne karnındaki bebek sesleri duyar mı, hangi müzik dinlenmeli

e
sv

Bebeklerde kabızlık nasıl geçer ve nasıl giderilir

418 okunma — 02 Haziran 2014 11:33
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bebeklerde kabızlık anne sütü ile beslendiği sürece görülme ihtimali çok azdır. Kabızlık anne ve babalar için üzücü bir durumdur. Bebeklerde kabızlık tekrarlayan ve de iyi şekilde tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Kabızlık, bebekte dışkısının sayıca azalmasında ve sert, kuru kaka yapması ile anlaşılır. Bebeğiniz dışkısını yaparken çok acı ve zorluk çekmektedir.

Bebeğiniz anne sütü ile besleniyorsa ve de kakasını yaparken zorlanıyorsa eğer o zaman yetersiz beslenmesinden dolayı olabilir. Emziren anneler kendi yediklerine dikkat etmelidir. Çünkü her yedikleri besin bebeğini etkiler. Bol sıvı tüketilmelidir.

Bebek anne sütünü istemiyor ve biberon ile besleniyorsa o zaman anne sütü ile beslenen bebeklere göre daha fazla şekilde kaka yapması gerekir. Gün içinden ya da 2 günde bir şekilde kaka yapıyor ise sorun yoktur. Ama bunu geçiyorsa o zaman ve de bebeğiniz artık zorlanıyorsa o zaman demek ki bebeğiniz yetersiz sıvı alımı yaşamaktadır.

Bebeklerde kabızlık nedenlerini söylersek, genellikle beslenme alışkanlığı ve de hareketsizlik denebilir. Bebeğiniz yeterince sıvı gıdalar ile beslenmez ve de lifli besinlerden mahrum ise o zaman kabızlık yaşanır. Bazı ilaç alımı da bebekte kabızlık yaratabilir.

Bebeklerde kabızlık tedavisi ?

Bebeğinizin dışkıyla dolmuş olan bağırsaklarının boşalması gerekmektedir. Doktorunuzda başvurduğunuzda birtakım ilaçlar verebilmektedir. Eğer ki dışkı çok ileri bir durumda bağırsakların içinde kalmışsa o zaman lavman yapılabilir.

Genellikle tüp şeklinde olan sıvılar kayganlaştırıcılıdır. İlaç tedavisinde kullanılan bazı şuruplar kakayı sulandırmaktadır. Dışkılamadan kaynaklanan ağrının geçmesi genelde 2 yolla olur. Birinci yol anal bölgeye direk krem sürülmesidir. Bu krem kakasını yaparken anal mukoza uyuştuğu için ağrı hissetme oranız azalacaktır. Böylece bir dahaki kakasını yaparken korkmadan yapacaktır. İkinci yol ise kakanın yumuşak çıkmasını sağlamaktır. Kaka verilen şurupların etkisiyle yumuşayacak ve de bebeğinizin acı çekmemesini sağlayacaktır.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde sorun gidermek için egzersiz hareketleri yapılır. Mesela bebek sırt üstü yatar ve iki bacağını bisikletinin pedalı çevirttirir gibi hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Bu bebeğinizi rahatlatacaktır.

Bebeğiniz eğer sık şekilde kabızlık çekiyorsa veya öncesin de böyle bir sorunla karşılaşmayıp aniden kabız olunduysa ve de dışkıda kan varsa mutlaka doktorunuza görünmelisiniz. Kabızlık ilk görüldüğünden itibaren kesin şekilde tedavisi olmazsa alışkanlık yapabilir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

avatar