user
Verem Aşısı nedir, Ateş yapar mı ? Aşının İzi ve İltihabı

Sıradaki içerik:

Verem Aşısı nedir, Ateş yapar mı ? Aşının İzi ve İltihabı

e
sv

Bebeklerde kansızlık anemi, iyi gelen besinler, nasıl giderilir

421 okunma — 29 Ağustos 2014 10:37
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bebeğinizde kansızlık olup olmadığını anlamak için hemoglobin testi yaptırmalısınız. Hemoglobin kırmızı kan hücrelerinde bulunur.

Test sonucunda bu hemoglobin düzeyi düşük ise bebeğe kansızlık teşhisi kesin olarak konulur. Her 100 küçük çocuktan 2 tanesinde kansızlık bulunmaktadır. Bazı bebekler ise kansızlık sorunu ile beraber doğmaktadır. Bebeklerde ve çocuklarda görülen kansızlık türü demir eksikliğine bağlı kansızlıktır.

Bebeğinizin sindirim sisteminin son halkası olan bağırsakta bulunan parazitler, folik asit, b12 vitamin eksikliği demir eksikliğine yol açmaktadır. Kansızlık problemi bütün bebeklerde görülebilmektedir. Kansızlığın en fazla görüldüğü zaman aralığı ise 6. ve 24. aylar arasında ki bebeklerdir.

Bu hastalığın belirtilerinden biri ise ciltte solgunluktur. Bebek ayakta durmakta zorlanır. Tırnaklarında renk kaybı yaşanır. Bebeğin kalp atımları daha hızlı olabilmektedir.

 

KANSIZLIKTAN KORUMA

– Bebek anne sütü aldığından ötürü kanında depoladığı demir zamanla tükenmekte olduğu bilinmektedir.

– Anne sütünün yanında demir içeren katı gıdaları almaya başlayan bebekler bu açıklarını kapatırlar.

– Prematüre ve düşük ağırlıklı olarak doğan bebeklerde kansızlık sorununa karşı demir takviye edilmiş formüller için hekime danışmak gerekir.

– Bebeklerin bu aylardan itibaren katı gıdaları almaya başlamalarının nedenlerinden birisi de budur.

 

Bebeklerinizde ki kansızlık bahsettiğimiz üzere normal bir durumdur ve bebeğiniz büyüyüp geliştikçe bu sorun ortadan yavaş yavaş kalkacak ve bebeğiniz normal sağlığına kavuşacaktır.

İçinizin rahat etmesini istiyorsanız ve bebeklerde kansızlık belirtileri uzun bir süre devam ettiyse içinizin rahat etmesi için alanında uzman bir hekim ile görüşüp, bebeğinize gerekli hemoglobin testini yaptırmanızı öneriyoruz.

Bebeklerde kansızlık problemi uzun vadede bebeğinizin sağlığını olumsuz etkileyecektir. Bu problemi göz ardı etmemeli ve gerekli önlemleri zaman geçirmeden almanız bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir.

Kansızlık problemi ilerlediyse çözümü çok zor değildir ve çok fazla endişe etmeniz gerekmez. Ama yine de bu probleme zamanında çözüm bulup, tedaviye başlamak en iyisidir.

Eğer kansızlık problemi belirtileri izlenmiyorsa dahi bebeğinize yaptırabileceğiniz rutin testler sağlık ocaklarında ve devlet hastanelerinde bulunmaktadır. Bebeğinizin sağlığı için bu tür tıbbi testleri yaptırmanızda fayda var.

Testi yaptırdığınız yerlerin sterilliğinden ve güvenirliğinden emin olun.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

avatar
 • İsim yazınız 10 yıl önce
 • bu siteye yeni girdim yazılan şeyleri yeni okudum güzel beğendim