rus takvimi

Anasayfa › Bebek Sağlığı ›

Bebeklerde Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

Bilindiği üzere bebeklerde en sık rastlanılan hastalıklardan biridir kulak iltihabı. Bu konuda çocuğunuzla ilgili sürekli sıkıntı yaşıyorsanız öncelikle doktorunuzla beraber bunun sebebini ortaya çıkararak işe başlamalısınız.

İkinci adımda ise yapılması gerekenler yalnızca siz ebeveynleri ilgilendiriyor.

Nedeni tam olarak saptandıktan sonra alınacak doğru önlemler bebeğin bu hastalığı daha az aralıklarla ve daha hafif atlatmasını sağlayacaktır.

Kulak iltihabının ilk belirtisi burun akıntısıdır.  Burun akıntısını tıkanıklığa dönmeden eğlenmesi gerekir. Bu konuda özellikle bebekler için önerilen tuzlu su kapsüllerinden yaralanılabilir.

Bebekler ortaya çıkan kulak iltihabında dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta onları emzirme pozisyonudur.

Bebeğin yatay pozisyonda yutkunması halinde bu sıvının veya genizden gelen sıvının orta kulağa gitmesi sonucunda enfeksiyonlara rastlanılabiliyor.

Kulak iltihabı durumunda bir başka uyarı; banyo sırasında kulağa su kaçmasını engellemektir. Bebekler için önerilen siper ya da kulak tıkaçları ile kulak iltihabı büyük oranda önlenmiş olur.

Banyo sonrasında ise bebeklerin kulaklarını kurulamak için kullanılan pamuklu çubukları kullanmaktan kesinlikle vazgeçin.

Bebeklerdeki kulak iltihabı eğer alerjik kökenli ise durum daha farklıdır. Alınacak önlemlerde daha bilinçli olunmasını ve kesinlikle doktor danışıklığı ile hareket edilmeli.

Çağımızın en önemli sorunlarından biri olan sigara kullanımı bebekler içinde çok büyük tehlikeler taşıdığı hiçbir zaman unutulmamalı.

Bebeğinizin her türlü solunum yolu rahatsızlıklarından korunmasını istiyorsanız onun bulunduğu ortamda ne siz sigara için ne de başkalarına müsaade edin.

Bebeklerde kulak iltihabı şüphesinde kalıtsal ve ciddi hastalıklara meydan vermeden mutlaka önce kesin tanı konulmalı ve gereken tedaviler bir an önce uygulanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Diş Çıkarma Belirtisi ve Zamanları başlıklı makalemizde bebeklerde diş çıkarma hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Herhangi bir hastalığa tanı koymak veya tedavisini planlamak amacıyla kullanılamaz. Bunu; sizin için en doğru şekliyle, ancak sizi muayene eden doktorunuz yapabilir.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: