rus takvimi

Anasayfa › Aylık Bebek Gelişimi ›

Çocuklarda Diş Çıkarma Belirtisi ve Zamanları

Genel olarak ilk diş 7. ayın ortalarında çıkar ancak bazı durumlarda 3. ayda veya on ikinci ayda da çıkmaya başlayabilmektedir.

Bu değişim genetik olarak oluşur yani ebeveyn dişleri erken çıkmışsa çocuğunuzunki de erken, geç çıkmışsa onunki de geç çıkmaya başlayabilir.

Dişler çıkmaya başlarken bebekte bazı sorunlar oluşmaya başlayabilir.

Bu sorunlar dişler daha çıkmadan 2-3 kadar erken bilene gelebilmektedirler.

Diş çıkarken ortaya çıkabilecek bazı sorunlar; Bebekte salya akıtma, çenede ve yüzde oluşan kızarıklıklar, hafif bir öksürük, bebekte huzursuzluk ve ağrı, iştahsızlık, ishal ve yüksek ateş, bebeğin kulaklarını çekmesi ve yanağını kaşıması gibidir.

Diş çıkarırken oluşan bu sorunlar o kadar büyük etkilere sebep olmamasına rağmen evde yinede bir kaç önlem almak gerekir.

Bu önlemler; Bebeğe çiğneyebileceği ve dişlerini kaşıyabileceği malzemeler verilmelidir, ishal gibi aşırı su kayıplarında soğuk su içirmeye çalışın ve soğuk besinler verin böylece ısı değişimini de dengelemeye yardımcı olmuş olursunuz.

Daha önce bebeği diş çıkartmış bazı ailelerin yorumlarını sizlerle paylaşalım;

Oğlumun ilk dişleri çıkınca çok ateşi çıkmıştı. doktoruma sordum ve doğal olduğunu söyledi. eğer bebeğiniz ateşlenirse panik yapmayın doğalmış doktor söyledi.

Oğlumun ilk dişi 5. ayın sonunda çıktı. Pek sıkıntı çektiğimiz söylenemez. damakları kaşınmaya başlayınca doktorun verdiği bir jeli sürmeye başladık. hiç sorunsuz diş çıkardı.

2. cocuğumun dişleri çok geç çıktı. doktorun verdiği bir kremi sürekli diş etlerine sürerek ancak diş çıkarabildi.

her bebeğin diş çıkarma süreci çok farklı. ilk çocuğumda ilk dişinin çıkışını anlamadık bile ama 2. çocuğumun diş çıkarımı çok zor oldu.

oğlum bu sene 7 yaşına girdi sanırım yavaş yavaş yeni dişleri çıkmaya başlayacak. eski dişleri yamuk yumuktu yenileri de öylemi çıkacak diye sürekli dişlerine bakıyorum

İlk dişini çıkarmadan önce bir hafta boyunca ağladı ve ateşlendi. ilk başta anlayamamıştım dişi çıktıktan sonra sıkıntısı bitti.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Herhangi bir hastalığa tanı koymak veya tedavisini planlamak amacıyla kullanılamaz. Bunu; sizin için en doğru şekliyle, ancak sizi muayene eden doktorunuz yapabilir.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: