rus takvimi

Anasayfa › Bebek Sağlığı ›

Bebeklerde Tırnak Bakımı Nasıl Olmalı?

Bebekleriniz için ilk oyuncakları elleridir. Elleriyle oynaması zeka gelişimi de oldukça önemli olduğundan doğduğundan bir süre sonra eldivenleri çıkartılmalı ve serbest bırakılmalıdır. Fakat bu durumda tırnak bakımı yapmanız da gerekli olacaktır.


Bebeğiniz doğduğunda tırnakları genellikle uzun olur. Bu durumda bebeğiniz kolayca yüzünü çizebileceği ya da gözlerine zarar verebileceği için tırnaklarını kesmelisiniz. Anne babalar için tırnak kesmek her zaman tedirgin edici bir durumdur.

Yeni doğmuş bir bebeğin tırnaklarını kesmek biraz korkutucu olabilir. Bu nedenle bu işlem her zaman ertelenir. Fakat bebeğinizin tırnaklarını kesmeyi ertelemek, bebeğinizin kendisine zarar vermesini engellemez.

Bebeğinizin tırnaklarına zarar vermeden kesebilmeniz için yapmanız gereken ilk şey, küçük ellerine uygun ve canını acıtmayacak bir tırnak makası seçimidir.

Yetişkinlerin kullandığı tırnak makasları bebekler için kesinlikle uygun değildir. İyi bir tırnak makası bebeğinizin etine zarar vermeyecek şekilde dizayn edilir ve bu tip tırnakları tercih etmelisiniz.

Her ne kadar bazı anneler bebekleri daha az hareket edeceği için onlar uyurken tırnaklarını kesmeyi tercih etse de doğru olan banyo sonrası bu işlemi yapmaktır. Banyo sonrası yumuşayan tırnakları kesmek daha kolay olacağı için o zaman tercih edilmelidir.

Aynı zamanda bir kişinin yapması zor olan bu eylem için bir başkasından da yardım alabilirsiniz. Bir kişi bebeğinizin el ve ayaklarını hareket ettirmesini engellerken siz de tırnaklarını kolayca kesebilirsiniz. Bu kısımda da dikkat etmeniz gereken şey el tırnaklarını yuvarlak, ayak tırnaklarını ise düz olarak kesmektir.

Böylece bebeğinizin tırnaklarının etine basmasını engelleyebilir ve tırnaklarda oluşan enfeksiyonlardan koruyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Boş Gebelik ve Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: