rus takvimi

Anasayfa › Bebek Sağlığı ›

Bebeklerin Sindirim Sistemleri

İnsan vücudundan dışkının atılması yemek ve içmek kadar önemlidir. İlk günden itibaren, bebeklerin sindirim sistemleri, vücut ihtiyaçlarını aldıktan sonra tüm fazlalıkları atmaya programlanmıştır.

Dışkının atılma işlemi aylar boyunca istemsiz bir şekilde gerçekleşecektir. Anne ve babasının temizlenmek için yardımına ihtiyacı olacaktır. Buda anne ve babalar için aylar sürecek bir süreçtir.

Bebeklerin Sindirim Sistemi Nasıl Çalışır?

Sindirim sistemini, ağızda başlayan ve anusda biten, uzun bir boru olarak düşünebiliriz. Yiyecek, kasların kasılması ve gevşemesi ile bu boruda ilerler. Ağızdaki salya ve midedeki sıvıların yardımı ile parçalanır.

Gerekeli besin öğeleri olan vitamin, mineral, yağ, protein ve karbonhidratlar alınırken diğer kısımları atık olarak ortadan kaldırılır.

Karaciğer, pankreas ve safra kesesi, bu faydalı besin öğelerinin vücut tarafından alınmasına yardımcı olurlar. Bu öğeler daha sonra kan yolu ile vücut içinde dağılırlar. Aynı zamanda böbrekler kanı filtreler ve atıklar idrar olarak vücuttan dışarı atılır.

Bebeklerde İlk Büyük Çıkarma

bebeklerin sindirim sistemi nasıl çalışır?

Doğduktan bir veya iki gün sonra bebekler ilk büyük dışkısını yaparlar. Bu oluşan büyük dışkının özel bir isimi vardır, ona “mekonyum” denmektedir.

Mekonyumun siyah, yeşil renkleri ve kokusuz bir yapısı vardır. Bebekler süt almaya başladıktan sonra bu yapı yavaş yavaş kahverengi sarıya doğru dönmektedir.

Anne sütü ile beslenen bebeklerin dışkısı yumuşak ve kokusuz olmaktadır. Gün içerisinde birçok kez dışkı meydana gelmektedir. Dışkının renklerinin değişmesi sindirim sisteminin oturmakta olduğunu gösterir.

Bebekler genellikle uyandıktan hemen sonra ve yemek yedikten yarım saat sonra dışkılarını yaparlar. İdrarını yeni doğan bir bebek yaklaşık 20 dakikada ve 6 aylık bir bebek ise her saat başı yapacaktır.

Bebeklerin idrar ve dışkı kontrolü olmadığı için yapma zamanını kontrol edemezler fakat anne ve babalar tecrübe ile bunların zamanlarını tahmin edebilir ve hazırlıklı olabilirler.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerin Sinir Sistemleri başlıklı makalemizde bebek sinir sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Herhangi bir hastalığa tanı koymak veya tedavisini planlamak amacıyla kullanılamaz. Bunu; sizin için en doğru şekliyle, ancak sizi muayene eden doktorunuz yapabilir.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: