user
Bebeklerin Dünya İle Temasa Geçmesi

Sıradaki içerik:

Bebeklerin Dünya İle Temasa Geçmesi

e
sv

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

507 okunma — 15 Temmuz 2018 00:10
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Neredeyse tüm ebeveynler çocuklarının tuvalet eğitimi almalarını sabırsızlık ile beklemekte ve her gün, altlarını değiştirmeye son vermek istemektedirler. Fakat bu süreç acele ettirilecek bir süreç değildir ve sinir sisteminin tam olarak gelişmesi beklenmesi gerekmektedir.

Tuvalet Zamanının Belirlenmesi

Bebekler ilk senelerinde, bağırsaklarında herhangi bir basınç hissettiklerinde tuvaletlerini hemen yaparlar. Bu bir refleks ve kontrolü altında henüz olmayan bir harekettir.

Çok küçük bir bebeğe ne kadar uğraşılırsa da uğraşılsın tuvalet eğitimi verilemez. Yapılan araştırmalarda bebeklere neredeyse bu eğitim 80% erken verilmeye çalışılmaktadır.

Bazı anne ve babalar bu eğitimlerde başarılı olduklarını bile savunurlar fakat biyolojik olarak bu imkânsızdır. Bu tür durumların tuvalet eğitiminden ziyade tuvalet zamanlarının anlaşılması olarak algılanması daha doğru olacaktır.

Anne, bebeğinin tuvalete çıkması gerektiğini anlayacaktır, örneğin yemek yedirdikten hemen sonra bebeğin lazımlığa yerleştirilmesi gibi. Bu gibi durumlar tuvalet eğitiminden çok bebeklerin tuvalet zamanlarının öğrenilmesidir.

Çünkü bebekler hala tuvaletlerini kontrol edemezler ve refleks olarak yapmaktadırlar. Anne ve babalar çocuklarına övgüler yağdırsalar da onlar tuvalet hareketlerini henüz kontrol edemeyeceklerdir.

Tuvalet Eğitimine Hazır Olmanın Sinyalleri

Bebekler ilk yaşları doldurduklarında birçok fiziksel hareketlerini kontrol edebilmektedirler. Fakat tuvaletlerini kontrol edebilmeleri için ilgili kaslarının hala birkaç ay daha gelişmesi gerekmektedir.

Bu en erken 12 – 15. ay arasında gerçekleşir fakat genel olarak 18. aydadır. Her şeyde olduğu gibi bu süre bebekten bebeğe değişmektedir ve bazıları daha sonrada başlayabilirler; bu panik olacak bir durum değildir.

Küçük çocuklar bu süreci geçtiklerini yüz ifadeleri veya tuvaletlerini yaparken oturma hareketi yaparak gösterebilirler.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.