user
Hamilelikte Yapılacak Faydalı Egzersizler

Sıradaki içerik:

Hamilelikte Yapılacak Faydalı Egzersizler

e
sv

Dış Gebelik ve Belirtileri Nelerdir?

69 okunma — 09 Mart 2018 21:51
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dış gebelik sperm ile yumurta hücresinin birleşmesi ile normal yeri olan rahim içi yerine başka bir yerde döllenerek gelişme gösteren normal dışı bir gebelik halidir.

Dış gebelik aynı normal gebelik gibi adetin gecikmesi ile seyreder ve yapılan test neticesinde kadının hamile olduğu anlaşılır.

Dış gebelikte genelde fallop tübü denen kısımda embriyo yerleşir ve orada gelişim gösterir.

Doktor kontrolünde bu durum anlaşılmakta olup erken teşhis edilmesi durumunda ameliyat gerekmeden yapılan enjeksiyon şeklindeki ilaçlarla müdahale dış gebelik sonlandırılmaktadır.

Dış gebeliğin ilk zamanlardaki seyri normal gebelikte olduğu gibi ilerlediğinden anlaşılamayıp fetüsun gelişim gösterdiği süre ile anne adayında bazı ağrılar baş göstermeye başlar bu ağrılar dış gebeliğin en baris göstergesi olup ihmal edilmesi durumunda ise embriyo bulunduğu ortamı eriterek dokulara zarar vermekte ve çevresinde bulunan damarların yırtılarak kanama oluşturmasına imkan sağlamaktadır.

Dış gebeliğin en riskli yanlarından biride bu kanamalar olup durdurulmasının güçlüğüdür. Yapılan müdahale ile ameliyata alınan anne adayının gebeliği sonlandırılır.

Kanamanın oluşması anne adayı için hayati risk taşımaktadır.

Her ihtimale karşı anne adayının gebelik riskini hisseder hissetmez bir hekime görünmesi böyle durumların erken tespit edilmesinde etkili bir yöntemdir.

Dış gebeliğin oluşmasında rahim yolunun tıkanması tüplerde meydana gelen daralma, tüplerdeki dalgalanmanın yavaşlaması, gibi etkenler rahim içine giden yolda yaşanabilecek sorunlardan olup dış gebeliğin oluşmasında etkendir.

İlk aşamalarda dış gebelik hiç bir belirti vermez, tüp gerilmeye başladığı an itibari ile ağrılar oluşmaya başlar. Ağrılara istinaden doktora gidilmesi durumunda dış gebelik anlaşılarak gerekli müdahale yapılır.

Ağrıların fazla olmaması nedeni ile normal olduğu düşünüldüğünde gelişen embriyo tüpün içinde iyice gerildikçe çevresindeki dokulara zarar vermeye başlar ve ağrılar şiddetlenerek dayanılmaz bir hal alır. Damarlarda yırtılma ve kanamalar başlar. Kanamanın dozuna göre baş dönmesi ve bayılmalar yaşanmaktadır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.