rus takvimi

Anasayfa › Hamilelikte Bakım - Güzellik ›

Hamilelikte Yapılacak Faydalı Egzersizler

Hamilelik döneminde yorgun düşmemeniz adına; hamilelik dönemi başlar başlamaz yapabileceğiniz faydalı egzersiz hareketlerinden bahsedeceğiz. Bu sayede, hamilelik döneminiz dirençli ve doğru bir şekilde devam edecek.


Hamilelik Döneminde Yürüyüş Yapmak

Hamilelik döneminde temel egzersiz her zaman yürümekten geçer. Yürüyüş, hem hamile bayanlar için hem de tüm insanlar için en sağlıklı spor şekillerinden biridir.

Yürüyüş egzersizi hem bebeğinize herhangi bir zarar vermez, hem de her gün yapabilmeniz halinde bu yürüyüş önümüzdeki yorgun geçecek dönemlerin daha dirençli geçmesini sağlar.

Günde birkaç kilometre yürümeniz ve bunu gittikçe düşürmeniz, hamilelik döneminde uygun olan yürüyüş programlarındandır.

Hamilelikte Karın Egzersizleri

Özellikle hamileliğinizin ilk üç aylık döneminde gerçekleştirebileceğiniz sırt ve karın egzersizleri sayesinde, önümüzdeki dönemlerde büyüyen karnınızın hem sırt ağrısı oluşturmasının önüne geçebilir; hem de karnınızın büyümesinde herhangi bir ağırlık hissetmezsiniz.

Bu da ileriki zamanlarda alacağınız kiloların, daha tez ve acısız alınabileceği ve ağırlığın da kolayca taşınabileceği anlamına gelir.

Elbette kilo almak, kadınlar için çok da iyi bir şey değildir ancak, alınabilecek zorunlu kiloların alınması işleminin hızlı geçebilmesi; verilmesinin de gayet kolay olacağı anlamına gelir.

Hamilelikte Pilates Yapmak

Hamilelik dönemindeki bayanların ve aile koçlarının en çok önerdiği yollardan biri olan pilates, sizin için de uygun yol olabilir. Pilates egzersizi hamileliğin özellikle ilk üç aylık döneminde yapılması gereken elzem egzersizlerdendir. Bu durum daha kolay bir hamilelik dönemi geçimenize olanak sağlar. Bebeğin doğum sürecinde de Pilates topu egzersizlerinin etkisinin büyük olduğunu söylememizde yarar var. Doğum sürecinde, daha kolay bir süreç geçirmek istiyorsanız, pilates topu egzersizlerini aksatmadan gerçekleştirin.

Hamilelikte Yoga Yapmak

Yoga, bir egzersiz olduğu kadar aynı zamanda sizi stres ve sıkıntıdan arındıran en büyük etmenlerden biridir. Hamilelik döneminde yapılan yoga, hem duruş pozisyonu itibarı ile sizin sırt direncinizi arttırır, hem de kendinize daha çok hakim olmanızı, sakinleşmenizi sağlar. Bu özellikleri sayesinde Yoga’yı tercih eden pek çok hamile bayanın, daha sakin ve huzurlu hamilelik dönemleri geçirdiğini bilmekteyiz.

Hamilelikte Sırt Egzersizleri

Belli başlı sırt egzersizleri, bebeğinizin göründüğü ve karnınızın büyümeye başladığı 3-6 aylık dönemlerde gerçekleşebilir. Özellikle karnınızın belirginleştiği dönemlerde sırtınıza fazla yüklenmeden yapmanız gereken egzersizler, sırt ağrılarınızın oluşmasının da önüne geçer.

 


Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: