rus takvimi

Anasayfa › Doğum Hamilelik Hamilelikte Hastalıklar - Sorunlar Sezaryen Doğum Soru Cevap Sorular ve Şikayetler ›

Doğumda Vajina Genişlemesi

Normal bir doğum doğal olarak vajinada genişlemeye yol açmaktadır. Çünkü yaklaşık olarak 10 cm’lik bir kanaldan 9 ila 9.5 cm’lik bir bebeğin başı çıkacaktır. Bu doku doğum olayı gerçekleştikten sonra eski haline dönmeye başlayacaktır. Fakat asla doğumdan önceki halini birebir olarak alamayacaktır.

Zaten doğum olayı sırasında ve bebek o bölgeleri iyice esnettiği için bir genişleme söz konusu olacaktır. Doğumdan sonra o bölge artık eskisine göre daha esnek olacağı için eski halini alması mümkün değildir. Sezaryan ile doğum bile olsa az oranda olmasına rağmen yine de bir genişleme söz konusu olacaktır.

Eğer dikişli bölge özenle açılmışsa ve de bebek aşırı iri bir bebek değilse bu bölgede oluşacak genişlemeler kadının cinsel hayatını olumsuz etkilemez. Ama bu biraz da annenin kaçıncı doğumunu gerçekleştirdiğine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Mesela ilk doğumunu yapan bir annedeki genişleme ile 5. doğumunu gerçekleştiren bir anne arasında genişleme açısından bakıldığında farklılıklar olacaktır.

Kadınlar dördüncü doğumlarını gerçekleştirdikten sonra daha çok cinsel hayat açısından sıkıntı yaratabilecek boyutta genişlemeler yaşayabilmektedirler. Uygun bir doğum yöntemi ve usta doktorlarla gerçekleştirilen 2 veya 3 doğum sonrasında, cinsel hayatı etkileyecek bir genişleme görülme olasılığı oldukça azdır.

Reklam Alanı

O bölgedeki fazlalık dokuyu çıkartarak tekrar dikiş atma operasyonuna daraltma operasyonu adı verilmektedir. Bu operasyon çok yüksek bir başarı oranı sağlar ve uzunluğu ise yaklaşık yarım saat ile kırk beş dakika arasındadır. Ama çoğu zaman bu operasyona gerek bile kalmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Egzersizleri başlıklı makalemizde doğum sonrası egzersizleri, gebelik sonrası spor ve hamilelik sonrası spor hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.

film izle

SOSYAL AĞLARDA BİZ: