user
Teff Tohumlu Çay Nedir? Ne İşe Yarar?

Sıradaki içerik:

Teff Tohumlu Çay Nedir? Ne İşe Yarar?

e
sv

Doğumda Vajina Genişlemesi

612 okunma — 26 Temmuz 2018 20:44
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Normal bir doğum doğal olarak vajinada genişlemeye yol açmaktadır. Çünkü yaklaşık olarak 10 cm’lik bir kanaldan 9 ila 9.5 cm’lik bir bebeğin başı çıkacaktır. Bu doku doğum olayı gerçekleştikten sonra eski haline dönmeye başlayacaktır. Fakat asla doğumdan önceki halini birebir olarak alamayacaktır.

Zaten doğum olayı sırasında ve bebek o bölgeleri iyice esnettiği için bir genişleme söz konusu olacaktır. Doğumdan sonra o bölge artık eskisine göre daha esnek olacağı için eski halini alması mümkün değildir. Sezaryan ile doğum bile olsa az oranda olmasına rağmen yine de bir genişleme söz konusu olacaktır.

Eğer dikişli bölge özenle açılmışsa ve de bebek aşırı iri bir bebek değilse bu bölgede oluşacak genişlemeler kadının cinsel hayatını olumsuz etkilemez. Ama bu biraz da annenin kaçıncı doğumunu gerçekleştirdiğine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Mesela ilk doğumunu yapan bir annedeki genişleme ile 5. doğumunu gerçekleştiren bir anne arasında genişleme açısından bakıldığında farklılıklar olacaktır.

Kadınlar dördüncü doğumlarını gerçekleştirdikten sonra daha çok cinsel hayat açısından sıkıntı yaratabilecek boyutta genişlemeler yaşayabilmektedirler. Uygun bir doğum yöntemi ve usta doktorlarla gerçekleştirilen 2 veya 3 doğum sonrasında, cinsel hayatı etkileyecek bir genişleme görülme olasılığı oldukça azdır.

O bölgedeki fazlalık dokuyu çıkartarak tekrar dikiş atma operasyonuna daraltma operasyonu adı verilmektedir. Bu operasyon çok yüksek bir başarı oranı sağlar ve uzunluğu ise yaklaşık yarım saat ile kırk beş dakika arasındadır. Ama çoğu zaman bu operasyona gerek bile kalmamaktadır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.