user
Bebeklerde reflü neden olur, reflü öksürüğü testi ve yastığı

Sıradaki içerik:

Bebeklerde reflü neden olur, reflü öksürüğü testi ve yastığı

e
sv

Elastik kızlık zarı nedir nasıl anlaşılır bozulur dikilir mi

551 okunma — 10 Mayıs 2014 20:32
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kızlık zarı, bekaretin yani bir erkek ile beraber olmamasının sembolüdür. Cinsel beraberlik sırasında genç kızdan kan gelmesi ile kızlık zarının yırtıldığı anlaşılır.

Kızlık zarı vajinanın giriş tarafında 1,5 cm gibi içeride yer almış çok ince bir yapıdan oluşmaktadır ve ufak olan dudaklara bağlıdır. Genital bölgede koruyuculuk sağlamaktadır. Bazıları ise ortada delik olan bir ince zarının nasıl bir koruyuculuk sağladığına inanmamaktadır. Tabii bu görüşte kesin değildir.

Kadınlarda kızlık zarının yapısı hep aynı değildir. Ortasındaki deliğin büyüklüğü değişmektedir. Bu ince zar çok kalın ya da çok ince olabilmektedir. İlişki ile kanamanın gelmesi genişliğine ve de esnekliğine bağlıdır. Kadınların % 90 dan fazlasının kızlık zarı ince ve esnek olmasından dolayı kendisini tümüyle hazır hissettiği zaman ön sevişme ile ıslaklık olduğunda erkeğin de çok yumuşak şekilde zorlamadan kaçınarak, kızlık zarı yırtılırken ağrısı olmaz.

Bazı kültürlerde tabii kadının bakireliğini kanıtı da kanamadır. Ama bazı kadınlarda kızlık zarı çok esnek ve ıslaklık ta olmuşsa kızlık zarı yırtılmadan penis içeri girebilir. Bu da 100 kadından 1 inde olabilmektedir. Bazı kadınlarda ise kızlık zarının zayıf olsa da kanama olmayabilir. Bazılarında ise fazla damarlı etli olmasına rağmen aşırı kanaması gelebilir. Bu da nadir görülmektedir. Bu durumların nadiren de olsa bazılarında cerrahi işlem yapılmaktadır.

Kızlık zarı çeşitleri;

*Annular hymen zarı: Çok sık şekilde görülen kızlık türüdür. Bayanların %70-90ında bu kızlık zarı olmaktadır. Vajinanın girişinde bir yüzük şeklinde görülmektedir ve ortasında ki delik halkaya benzer yuvarlak açıklıktır.

* Kresentik veya Lunar hymen zarı: Zar vajina ön ya da arka duvarında yarım ay şeklinde görüntülenmektedir. Genellikle ilişki esnasında yırtılma olmaz çok zorlandığında ise şiddetli kanama yaşanmaktadır.

*Hymen imperforatus, zarı: Kapalıdır. Hymende hiç açıklık yoktur ve de cerrahi işlemler ile mutlaka açılmalıdır.

*Cribriform hymen zarı: Bu kızlık zarı çeşitinde hymen üzerinde ufak ufak pek çok delik vardır. Bu delikler adet kanamasının ve vajinal salgıların geçmesine izin verir, ancak cinsel ilişkiyi önleyebilir ve bu nedenle cerrahi olarak açılması gerekir.

*Denticular hymen zarı: Son derece seyrek şekilde görülmektedir, açıklık düzensizdir.

*Fimbriated hymen zarı: Seyrek şekilde görülmektedir.

*Labial hymen zarı: Seyrek şekilde görülmektedir. Bu şekil ise vajina dudaklarına benzer.

*Septat hymen ve subseptat hymen zarlar: Bu kızlık zarında ise orta tarafında perde vardır, cerrahi operasyon gerekebilmektedir.

Kızlık zarı gebeliği engellemez. Adet gecikmesi olduğu zamana kadar beklemelidir. Adet gecikmesi olmuşsa o zaman kist oluşmuştur. Doktoruna gidip muayene olmalısınız.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.