rus takvimi

Anasayfa › Bebek Beslenmesi Emzirme ve Anne Sütü Hamilelikte Beslenme ›

Emzirmenin sakıncalı yasak zararlı olduğu durumlar

Emzirmek anne ve bebeğin birbirlerine olan iletişim güçlendirmektedir. Bebeğinizi emzirmeye doğum yaptıktan sonraki ilk bir saat içinde başlanmalıdır.

Genellikle bebeğe katı gıdalar, 6 aylık olduktan sonra başlanır. Ama gene de emzirmeye devam etmelisiniz. Bebekleri sütten kesmek için en uygun yaş ise 1 yaştır.

Bebeği emzirmenin sakıncalı olduğu durumlar;
• Annede oldukça önemli bir hastalığın olması, mesela ( AIDS ) gibi

• Annenin kilo bakımından emziremeyecek kadar zayıf olması

• Annenin uyuşturucu, alkol ve sigara kullanımı da sakıncalıdır. Sigara kullanımı oksitosin ve prolaktin düzeylerini arttırdığı için süt üretimi azaltmaktadır. Alkol kullanımı da sütün tadını değiştirmektedir.

Reklam Alanı

• Annede çeşitli olarak enfeksiyonel hastalıkların olması; mesela tedavi edilemeyen verem hastalığı, CMV enfeksiyonu, geçirilmiş olana ya da kronikleşmiş hepatit B gibi.

• Annenin ilaç kullandığında emzirme ile bebeğe geçeceği için, o yüzden bu durumlar da emzirme sakıncalıdır.

• Anne, yüksek dozda kullanılan böcek ilaçları, ağır metallere veya diğer zehirli maddelerin etkisine kalırsa, emzirme kesinlikle sakıncalıdır.

• Kafein kullanımı ( kahve, çay, çikolata, alkollü hafif içeceklerin içinde bulunmaktadır) bebeğin böbrek sistemi olgun olmadığı için atamaz ve bebeğin vücudunda birikir. Aynı zamanda kafein bebeği uyutmaz ve bebeğin anemi hastalığının gelişmesini başlatır.

Annede genel bir soğuk algınlığı, hafif ateşlenme gibi durumlar yaşanırsa emzirme kesinlikle sakıncalı değildir.

Hastalığınızda süt üretimini devam ettirmek için sütünüzü sağabilirsiniz. Hasta olduğunuzda bol bol sıvı tüketirseniz, sütünüzde artış olur azalma olmaz. Elleriniz her zaman temiz olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Hamileler ve emziren anneler oruç tutabilir mi başlıklı makalemizde gebelikte oruç hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.

film izle

SOSYAL AĞLARDA BİZ: