rus takvimi

Anasayfa › Hamilelik ›

Erken Doğum Nasıl Engellenir?

Erken doğum, özellikle anne adaylarının istemediği ve doktorların ise tavsiye etmediği bir doğum yöntemi olarak bilinir ve bebeğinizin ana etmenlerden eksik kalmasına sebebiyet verebilir.

Yorucu İşlerden Kaçının

Siz bir anne adayısınız ve anne adaylarının yorucu işler yapması, hem bebeğin hem sizin sıvı kaybetmenize, dolayısı ile besinden uzak kalmanıza; dahası, mental açıdan yorulmanıza sebebiyet verecektir. Bu sebepten oldukça yorucu işlerden kaçınmanız, bunu diğer aile bireylerinin yapması gerekmektedir.

Özellikle baba adaylarına bu konuda büyük sorumluluklar düşmektedir ve baba adayı kesinlikle eşini yormamalıdır. Gerek fiziksel, gerek ruhsal olarak yorgunluk, bebeğin huzursuzluğuna yol açacaktır.

Stresten Uzak Durun

Stresten uzak durmanız, ailesel açıdan huzurlu bir ortam, eşinizin sizinle ilgilenmesi ve daha pek çok durum, stres açısından oldukça önemlidir. Pek çok anne adayı, bu dönemde belli kuşkulara düşerek belli başlı soru ve sorunların içerisinde bulunur ve kendine bu soruları tekrar ederek stres oluşturur.

Bu, gereksiz bir iştir ve anne adayının bu sorularla boğulmaması, biraz da baba adayına bağlıdır. Baba adayı, stresten uzak durması için anne adayı ile sık sık ilgilenmeli, gerekirse ilgiyi arttırmalı ve düzenli olarak küçük sürprizler dahi yapmalıdır.

Nikotin, Alkol ve Uyuşturucudan Uzak Durun

Pek çok doktorun belirttiği üzere, muhtemelen sizinkinin de belirttiği üzere nikotin kullanımı; bunların daha da kötüsü olan alkol ve uyuşturucu kullanımı hamilelik döneminde çok risklidir.

Hem nefes darlığı, hem de damarlarda katılaşma gibi risklerin bulunduğu bu durumun kesinlikle yaşanmaması için, hamilelik dönemi boyunca ve sonrasında sigara, alkol kullanılmamalıdır. Aksi durumda nefes darlığı çekmeniz, bebeğinizin yeteri kadar beslenememesi, erken doğuma ve hatta düşüğe kadar götürebilir sizleri.

Bir önceki yazımız olan Hamile Kadınlar Nasıl Giyinmeli? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Herhangi bir hastalığa tanı koymak veya tedavisini planlamak amacıyla kullanılamaz. Bunu; sizin için en doğru şekliyle, ancak sizi muayene eden doktorunuz yapabilir.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: