rus takvimi

Anasayfa › Hamilelikte Hastalıklar - Sorunlar ›

Gebelikte Burun Kanaması ve Tıkanma Sebepleri

Gebelikte Burun Kanaması ve Burun Tıkanıklığının Nedenleri, Hamilelikte vücutta bulunan çoğu hormonun seviyesinde değişmeler ortaya çıktığı için ve özellikle östrojen seviyesindeki artış burun içinde yer alan konka diye adlandırılan etlerde şişlik oluşabilmekte. Ayrıca hamile bayanlarda kan artışının meydana gelmesi burun içinde yer ala etleri tetikler bu durumda şişlik meydana gelir, bundan dolayı burunda zaman zaman tıkanma ve kanamalar görülmekte.

Gebelikte çoğu bayan tarafından sıkça görülen bu durumlar genelde sadece tıkanıklık olarak kendini göstermekle birlikte herhangi başka bir bulgu beraberinde getirmez. Eğer tıkanıklık haricinde herhangi bir bulgu varsa örneğin; hapşırma, öksürme, lenflerle şişlik, boğazda şişme ve ağrı, ateşlenme gibi belirtiler meydana geliyorsa bu zaman başka bir durum söz konusu olabilir. Bütün bunlar neticesinde değişik burun tıkanıklıklarına rastlamak mümkün.

Gebelikte Burun Kanaması ve Burun Tıkanıklığının Nedenleri
Hamilelikte değişik burun tıkanıklığın bir diğer oluşum nedeni ise alerjik faktörlerdir. Bu olay çoğu zaman hamilelikte steroid (kortizon) seviyesinin farklılaşmasından dolayı meydana gelir. Hamilelikte mikrobik burun iltihaplanmaları bayanların yaklaşık %1.5’ini etkileyen başka bir sebeptir. Bu olay yeşilimsi yada sarımsı burun akıntısı, yüz ve baş ağrısı, tıkanan solonum ile kendini hissettirir. Böyle bir durumda doktora başvurarak size önereceği antibiyotik ilaç kullanabilirsiniz.

Hamilelik öncesinde var olan burun içindeki kıkırdak kemiklerin eğrilik durumu hamilelikte daha eğri bir şekil alarak tıkamanın meydana gelmesine neden olabilir. Hamilelik sürecinde oluşan burun içi şişlikler tetiklediğinden ötürü mekanik sorunların durumu daha çok kötüleşebilir. Hamilelikten önceki polipler genellikle gebelik sürecinde hava geçişine engel olabilmekte. Böyle bir durumda bir KBB uzmanına başvurarak iyi huylu veya poliplerde meydana gelen büyümeler teşhis edilebilir.

Bütün bunlar dışında evde bazı ufak tefek uygulamalarla burun tıkanıklığınızı ve kanamalarınızı durdurabilirsiniz.

Kesinlikle tıkanıklık için hekiminize başvurmadan herhangi bir ilaç tüketmeyin.

Gebelikte Burun Tıkanıklığının Tedavisi
Gebelik boyunca burun spreyleri ve antihistaminiklerin kullanımı yasaktır. Tuzlu burun damlalarınızı hekiminize başvurarak kullanmanızda bir sakınca yoktur. Eğer tansiyonunuz varsa sprey kullanımı sakıncalı olabilir çünkü bunlar tansiyon artırımına sebebiyet verir.

Azcık vazelini bir pamuk çubuğun uç kısmına sürerek burun içinin kuruluğunu giderebilirsiniz.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Herhangi bir hastalığa tanı koymak veya tedavisini planlamak amacıyla kullanılamaz. Bunu; sizin için en doğru şekliyle, ancak sizi muayene eden doktorunuz yapabilir.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: