rus takvimi

Anasayfa › Emzirme ve Anne Sütü ›

Hamilelikte Sütün Az veya Çok Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Anne sütü bebeğin yaşama tutunabilmesi ve bağışıklık sisteminin gelişebilmesi için olması gereken bir besindir. Bazen annenin sütü çok fazla olup bazen de bebeğe yetecek sütü olmaz. Peki, sütün az ya da çok oluşunu nasıl anlarız.


Eğer annenin göğüsleri doluyorsa şişiyorsa ve meme uçlarından süt akıyorsa annenin sütünün çok olduğu anlamına gelir. Annenin sütün az oluşunu kanıtlayan bazı durumlar vardır. Bunlara bakacak olursak; bebeğin katı dışkısı gün içinde az ise ve koyu renginde ise süt bebeğe çok az geliyordur.

Tam tersine annenin sütü gün içinde fazla ise bebek günde en az beş kere dışkı yapar ve dışkısının rengi hardal renginde olur.

Eğer bebeğiniz günde sekiz dokuz kere altını ıslatıyorsa sütü fazladır demektir. Ancak bun tam tersi bir durum varsa da o zaman da sütü az demektir.

Bebek anne sütünden gün içinde çok fazla yararlanıyorsa idrarının rengi açık sarı olur. Ancak süt bebeğe az geldiği zaman idrar az ve rengi koyu gelecektir.

Bir annenin sütü bebeğine yetecek düzeyde bebek sağlıklı bir şekilde kilolarını alır ve gelişimini sürdürür. Ancak bebeğin sütü az olduğu zaman bebek gelişemez ve zayıf kalır. Bağışıklık sistemi de normal bebeklerin gerisinde kalacaktır.

Bebeğin tavırları ve hareketleri de bir annenin sütünün az ya da çok olmasını kanıtlayabilir. Eğer bir bebek çok mutlu ise yeterince uykusu alıyorsa ve neşeli ise anne sütü bebeğe tam gelir. Ancak bebek mutsuz ve huzursuz ise sütü azdır, anne sütü bir bebek için çok değerli olup gelişimi ve bağışıklık sisteminin iyi olabilmesi için gereklidir. Bu sebeple anne üstüne düşen görevlerini yerine getirip sağlıklı beslenmeye özen göstermelidir.


Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: